Uluslararası piyasalar

Küresel çapta yaşanan resesyon fiyatlamasının ardından dün hisse piyasalarında toparlanma çabası gözlense de petrol ve endüstriyel metallerde zayıf görünüm etkisini sürdürdü.

Piyasa Gündemi

Küresel çapta yaşanan resesyon fiyatlamasının ardından dün hisse piyasalarında toparlanma çabası gözlense de petrol ve endüstriyel metallerde zayıf görünüm etkisini sürdürdü. Önümüzdeki süreçte merkez bankalarının faiz artırım kararları ve ekonomik verilerdeki olası bir bozulma resesyon endişelerini canlı tutmaya devam edecektir.  Dün akşam yayınlanan FOMC tutanaklarında yüksek enflasyon baskılarının sürmesi halinde daha kısıtlayıcı bir duruşun mümkün olabileceği ifade edildi.

 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    14:30 ECB Toplantı Tutanakları Önem: Yüksek
•    15:15 ABD – ADP İstihdam Değişimi Önem: Yüksek

 

Türkiye 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu konuşmasında, enflasyonu gelecek sene şubat-mart aylarında kontrol altına almış olarak yola devam edeceklerini belirtti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ'de yaptığı değişiklikler, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin bankalardaki, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31 Aralık 2021 ile 30 Haziran 2022 dönemindeki herhangi bir tarihte bankalarda mevcut olan Dolar, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilebileceği belirtildi. Yurt içinde bugün gündeme dair gelişmeler takip edilecek.

 

Euro Bölgesi

Artan enerji fiyatlarının Avrupa ekonomisi üzerinde baskı yaratması ve güvenli liman olarak görülen dolara olan talebin artması, ortak para birimi Euro’yu baskılıyor. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen dün yaptığı bir açıklamada AB'nin Rusya'nın doğalgazı tümüyle kesmesi ihtimaline hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. Bunun yanı sıra Avrupa’da enerji krizine karşı nükleer enerji kullanımı da yeniden gündemde. Öte yandan AB istatistik ofisine göre Euro Bölgesi’nde perakende satışlar, Mayıs ayında bir önceki aya göre yükseldi ancak yine de beklentilerin altında kaldı. Mevsimsellikten arındırılmış aylık toplam perakende hacmi, %-1,4 olan Nisan ayına göre %0,2 yükseldi. Bugün gün içinde birincil veri olarak Avrupa merkez bankası yetkililerinin konuşmaları ve yayımlanması planlanan AMB para politikası tutanakları takip edilebilir.

 

ABD

Fed dün son toplantısına ilişkin FOMC tutanaklarını yayımladı. Yetkililer tutanaklarda, temmuz ayında 50 ya da 75 baz puanlık bir faiz artışı beklediklerini ve yüksek enflasyon baskılarının devam etmesi halinde daha kısıtlayıcı bir duruşun mümkün olabileceğini belirtti. Endişelerin uzun vadeli fiyat beklentilerini yükseltebileceği kaydedildi. Öte yandan ABD Çalışma Bakanlığı, mayıs ayına ait JOLTS Açık İş Sayısı verilerini açıkladı. Buna göre ülkedeki açık iş sayısı, mayısta bir önceki aya kıyasla 427 bin azalarak 11 milyon 254 bine indi. Beklenenden az düşüş gösteren açık iş sayısının, nisanda 11 milyon seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyordu. Bugün günün devamında ABD tarafında öncü gösterge olan ADP Tarım dışı istihdam verisi, işsizlik haklarından yararlanma başvurusu ve ham petrol stokları verisi birincil veri olarak takip edilebilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı