Uluslararası piyasalar

Küresel piyasalarda para politikası toplantılarına bağlı swaplardaki fiyatlamalara göre AMB faiz artışı Haziran'da altı baz puan yükseldi.

Küresel piyasalarda para politikası toplantılarına bağlı swaplardaki fiyatlamalara göre AMB faiz artışı Haziran'da altı baz puan yükseldi. Bu, ima edilen toplam kümülatif sıkılaşmanın 225 baz puana yükseldiğine işaret ediyor. Bu da mevduat faizinin Haziran'da %3’e çıkacağı anlamına geliyor. Faiz artışı fiyatlamaları Fed’in 75 puanlık artış yaptığı son faiz kararı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna savaşını şiddetlendirme tehdidiyle birlikte hızlandı. AMB yetkilileri Temmuz'dan bu yana mevduat faizini 125 baz puan artırdı. Son olarak yüzde 9,1’e çıkan enflasyonu yavaşlatmak için faizler bu ay 75 baz puan artırılmıştı.

 

ABD Merkez Bankası Çarşamba günü faiz oranlarını beklentilere paralel şekilde 75 baz puan artırarak yüzde 3-3,25 bandına çıkarmıştı. Böylece aynı büyüklükte aralıksız üçüncü faiz artışını gerçekleştiren Fed, oranları 2008 finansal krizi öncesindeki seviyelere yükseltmiş oldu. Fed Başkanı Jerome Powell da kararın açıklanmasının ardından düzenlenen basın toplantısında işgücü piyasasında çok büyük ihtimalle bir “yumuşama” yaşanacağını söylemişti. Yatırımcıların kısa vadede yatırım yapacak yer bulmakta zorlanması nedeniyle güvenli liman olarak görülen Fed'in ters repo kanalında park edilen miktar 2,36 trilyon dolarla tüm zamanların zirvesine çıktı. Söz konusu imkan yüzde 3,05'lik gecelik faiz sunuyor. Bu oran Fed'in politika faizini 75 baz puan artırdığı Çarşamba gününden önce yüzde 2,30 seviyesindeydi.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı