Uluslararası piyasalar

Almanya'daki Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü verilerine göre, ülkede Kasım ayında şirketlerin ve ortaklıkların iflas başvuruları Kasım 2021’e göre %23 artarak 808’e yükseldi.

“Almanya'daki Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü verilerine göre, ülkede Kasım ayında şirketlerin ve ortaklıkların iflas başvuruları Kasım 2021’e göre %23 artarak 808’e yükseldi. ECB Başkanı C. Lagarde, bazı Avrupa hükümetlerinin maliye politikalarının aşırı talebe yol açabileceği ve sürdürülebilir, dengeli ekonomik büyüme için maliye ve para politikalarının senkronize çalışması gerektiği konusunda uyardı. Ayrıca kripto ekosistemi ile geleneksel finansal sistem arasındaki artan bağlantılardan sistemik riskin kolayca ortaya çıkabileceğini belirtti. Lagarde, bu risklerin, zayıflayan ekonomik görünümle daha da arttığını ifade ederek, aynı zamanda, para politikasının enflasyonun orta vadede yüzde 2'ye geri dönmesini sağlayacak şekilde ayarlandığını anlattı. Slovakya Merkez Bankası Başkanı Peter Kazimir, Avrupa Merkez Bankası'nın enflasyon yavaşladıktan sonra bile para politikası sıkılaştırmasını yavaşlatmaması gerektiğini söyledi.​

Haftalık işsizlik maaşı başvuruları 3 Aralık'ta sona eren haftada beklentiye paralel 4 bin artışla 230 bin oldu. Ancak bu artışa rağmen istihdam piyasası güçlü seyrini korudu. Başvurular her ne kadar 2 aydır yükselse de hala tarihi düşük seviyelerde seyrediyor. ABD'nin 2023 savunma bütçesini de içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısı ABD Kongresi'nin iki kanadından biri olan Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi. Tasarı beklendiği üzere F-16 alımını şartlara bağlayan maddeler olmadan kabul edildi. ABD’de bugün ÜFE verisi günün majör başlığı olarak takip edilecek.”

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı