Uluslararası piyasalar raporu

Avrupa borsaları, dünü İtalya hariç yükselişle tamamladı. (Acar Menkul)

Avrupa borsaları, dünü İtalya hariç yükselişle tamamladı. İngiltere'de FTSE 100 endeksi %  0,93 değer kazanarak 6.675,47 puana, Almanya'da DAX 30 endeksi % 0,29 değer kazanarak 14.080,03  puana ve Fransa'da CAC 40 endeksi % 0,35'lik artışla 5.830,06 puana yükselirken İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise % 0,16 azalarak 23.046,77 puana geriledi. ABD 10  yıllık tahvil faizleri başta olmak üzere tahvil faizlerindeki yükseliş Avrupa borsalarında düşüşün ana sebebi oldu.

Tahvil faizlerindeki yükseliş Avrupa borsalarında da düşüşlerin yaşanmasının nedeni oldu. Avrupa Merkez Bankası Yönetik Konseyi üyesi Mario Centeno, borçlanma maliyetlerinde yaşanan son artış sonrasında Euro Bölgesi'nde getiri eğrisi kontrolü uygulamanın ECB için seçilmesi zor bir patika olacağını söylerken uzun vadeli reel faiz oranları ile uyumlu olduklarında  uzun bir dönem için spesifik nominal faiz oranları ve enflasyon oranları için söz verebileceğini ancak bunun izlenebilecek kolay bir yol olmadığını ifade etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel Kovid-19 tedbirlerinin 28 Mart'a kadar uzatıldığını bildirdi

Bugün Euro Bölgesİ’nde işsizlik oranının % 8.1’e gerilediğiniz izledik. Son 3 aydır  işsizlikte düşüş sürüyor. Euro Bölgesi’nde perakende satışlar  aylık bazda % 5.9 azalış gösterdi

Lufthansa AG, 6,7 milyar euro'luk (8,1 milyar dolar) rekor bir yıllık zarar açıkladı ve koronavirüs krizi hava yolu sektörü üzerinde baskı yapmaya devam ederken, bu yıl bitmeden uçuşlardan para kazanmak için mücadele edeceğini söyledi. Yapılan açıklamaya göre, Avrupa'nın en büyük havayolu grubu 2021 kapasite planlarını para kazanma olasılığının düşük olduğu bir seviyeye geri çevirecek ve yıl için daha düşük bir faaliyet zararı öngörüyor. Alman şirket, talebin bu yaz bazı rotalarda toparlanmaya başlayabileceğini, ancak bunun yalnızca aşı uygulamalarının kısıtlamaların hafifletilmesine izin vermesi halinde gerçekleşebileceğini belirtti.

Deutsche Boerse, enerji sektörüne türbin tedarik eden Siemens Energy'nin 22 Mart'tan itibaren Almanya'nın blue-chip DAX endeksinde Nivea'nın üreticisi Beiersdorf'un yerini alacağını açıkladı

Dün ABD borsaları günü düşüşle kapattı. Kapanışta Dow Jones endeksi % 0,39 azalışla 31.270,09 puana, S&P 500 endeksi % 1,30 kayıpla 3.820 puana ve Nasdaq endeksi % 2,70 azalışla 12.997,75 puana geriledi. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş borsalarda düşüşün yaşanmasını sağladı.

Dün ABD’de  büyümenin öncü göstergelerinden hizmetler PMI verisi beklentilerin üzerinde 59,8 olarak gerçekleşirken Ağustos 2014'ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı. ISM Hizmetler PMI verisi  ise beklentilerin altında 55,3 olarak açıklanarak son 9 ayın en düşük verisi olarak kaydedildi. Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdamın öncüsü kabul edilen ADP tarımdışı istihdam verisi beklentilerin altında 117K olarak gerçekleşti. ABD’de Fed faiz kararının alınmasında yardımcı olan Bej Kitap raporu dün akşam açıklandı. Raporda  ekonomik faaliyetin ocak ayından şubat ortasına kadar "ılımlı" bir şekilde arttığı belirtildi. Tüketici harcamaları ve otomobil satışlarına ilişkin bildirimlerin karışık bir seyir izlediğine işaret edilen raporda, birkaç bölgenin seyahat ve turizm faaliyetlerinde cüzi gelişmeler yaşandığını kaydettiği ancak eğlence ve konaklama sektöründeki genel koşulların Kovid-19 önlemleriyle kısıtlanmaya devam ettiği aktarıldı. Ayrıca çoğu bölgenin istihdam seviyelerinin yavaş da olsa arttığını bildirilen raporda, yakın vadede istihdam seviyelerinde ılımlı iyileşmeler beklendiği aktarıldı. Ayrıca önümüzdeki döneme ilişkin fiyat artışları beklenen rapor öncesi ve sonrasında ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişin devam etmesi borsalarda yine sert satışların yaşanmasını sağladı.

Bugün ABD’de haftalık işsizlik başvurularının yanında Fed Başkanı Powell’ın konuşma yapması bekleniyor. Fed Başkanı Powell, Wall Street Journal'ın ev sahipliği yaptığı çevrimiçi bir etkinlikte ABD ekonomisi hakkında konuşma bekleniyor. Bu Powell’ın 17 Mart Fed faiz kararı öncesi son konuşması olarak biliniyor. Özellikle son dönemde tahvil faizlerindeki yükselişin getiri eğrisini dikleştirmesi yolunda sorulabilecek sorulara nasıl cevap vereceği merak edilirken konuşması sonrasında dolarda ve borsalarda oynaklık artabilir.

Bugün toplanacak OPEC üyelerinin petrol arz kesintisinde azalışa gidilmesi konusunda anlaşmaya varmasına kesin gözle bakılması petrol fiyatlarının tekrar aşağı yönlü baskılanmasına sebep olabileceği gibi bu borsalara da satış eğilimi getirebilir. Bu nedenle OPEC’ten gelecek açıklamaları da yakından takip edeceğiz

ABD‘de bugün S&P 500 endeksi içerisinde  Kroger Co, Broadcom Inc, Costco Wholesale Corp Earnings And February Sales Release, Gap Inc ve Cooper Companies Inc şirketleri bilanço açıklayacak.

Küresel yarı iletken kıtlığı, General Motors Co'nun üç Kuzey Amerika fabrikasındaki üretim kesintilerini genişletmesine ve etkilenen fabrikalar listesine dördüncü birinni daha eklemesine ve Stellantis'in sıkıntıların yıl içinde devam edebileceği konusunda uyarmasına neden oldu. GM Finans Direktörü Paul Jacobson, çip tedariklerinin yılın ikinci yarısına kadar normal oranlara dönebileceğini söyledi. Stellantis ise, sorunun 2021'in ikinci yarısına kadar devam edebileceğini bildirdi.

Walt Disney Co, bu yıl Kuzey Amerika'daki en az 60 Disney perakende mağazasını kapatacağını açıkladı. Bir sözcü, medya ve eğlence şirketinin de Avrupa'daki mağazalarda önemli bir azalmayı değerlendirdiğini belirterek, Japonya ve Çin'deki lokasyonların etkilenmeyeceğini de sözlerine ekledi. Disney şu anda dünya çapında yaklaşık 300 Disney mağazası işletiyor. Şirket, kapatmalar sonucunda kaç kişinin işini kaybedeceğini açıklamadı.

Exxon Mobil Corp, Avustralyalı Macquarie Energy'ye, geçen ay ABD'de yaşanan olumsuz hava koşulları sırasında eksik teslimatlarla ilgili Teksas mahkemesinde 11.7 milyar dolarlık bir dava açıyor. Macquarie Energy ABD'de doğalgaz pazarlayan ikinci büyük şirket konumunda bulunuyor.

Wall Street Journal gazetesinin konuya yakın kişilere dayandırdığı haberine göre General Motors Co, Güney Koreli ortak girişim partneri LG Chem Ltd ile ABD'de ikinci bir batarya fabrikası kurmak istiyor. Haberde, şirketlerin Tennessee'deki fabrikanın yerini tespit etme kararını vermeye yakın oldukları belirtildi.

Milyarder yatırımcı Ron Baron, şirketin hisse senedinin önümüzdeki 10 yıl içinde 2.000 dolara yükseleceğine inanmasına rağmen son altı ay içinde Tesla'nın 1.8 milyon hissesini müşterileri için sattı. Uzun süredir Tesla hissedarı olan Baron, yaptığı açıklamada, firmasının hisseleri bazı portföylerin çok büyük bir yüzdesi haline geldiği için sattığını söyledi. Baron Capital, 28 Şubat itibarıyla 6,15 milyon Tesla hissesi sahibi. Ekm ayında Baron, Tesla'nın sonunda 2 trilyon dolarlık bir şirket olacağınainandığını söylemişti.

DAX

Dax endeksi  dünü % 0,29 değer kazanarak 14.080,03 puana tamamladı. Dax’ın 14.135 direnci çok kritik. 14.135 seviyesinin üstünde kalması halinde alış baskısı sertleşebilir. Şayet bu seviyenin üzerinde kalıcı olamazsa düşüşler yeniden başlayabilir.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 14.135 seviyenin üzerinde önce 14.210 ve arkasından 14.455 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 13.957 desteğinin altında önce 13.829 ve arkasından 13.671 desteğine doğru geri çekilme görülebilir.

DOW JONES

Dow Jones, dünü % 0,39 azalışla 31.270,09 puandan kapattı. Bugün Mart vadeli kontratların alıcılı seyrettiğini izliyoruz.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 31.343 seviyesinin kırılması halinde önce 31.470 ve arkasından 31.629 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 31.142 desteğinin altında önce 30.989 ve arkasından 30.800 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir. Endekste kısa vadeli kalıcı düşüşlerin başlayabilmesi için 31.142 seviyesinin kırılması gerekmekte.

S&P500

S&P, dünü % 1,30 kayıpla 3.820 puandan tamamlarken bugün Mart vadeli kontratların yatay seyrettiğini izliyoruz.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 3833 direncinin kırılması halinde önce 3860 seviyesi ve arkasından 3897 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 3785 desteğinin altında önce 3759 ve arkasından 3720 seviyesine doğru geri çekilmeler görülebilir.

Kaynak Acar Menkul - Onur Altın
Hibya Haber Ajansı