Utopya Turizm'den protokol

Utopya Turizm İnşaat İşletmecilik Ticaret A.Ş, güneş enerjisi santralleri satın alınması ile ilgili ön protokol imzaladı.

Utopya Turizm İnşaat İşletmecilik Ticaret A.Ş, güneş enerjisi santralleri satın alınması ile ilgili ön protokol imzaladı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

''Şirketimizin yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarını artırma hedefi doğrultusunda lisanssız elektrik üretim yönetmeliği altında kurulmuş olan Denizli'nin Pamukkale ilçesi Kocadere Mahallesi'nde 6, Muğla'nın Fethiye ilçesi Çenger Mahallesi'nde 6 ve Muğla'nın Fethiye ilçesi Nif Mahallesi'nde 3 adet olmak üzere toplam kurulu gücü 12.200 kWp olan 15 adet güneş elektrik santralini satın almak üzere 29.04.2021 tarihinde ön protokol imzalamış olup satın alma ve devir işlemleri için resmi makamlar ve bankalar nezdindeki yasal süreç başlatılmıştır. Bu satın almanın toplam bedeli 13.298.000 USD olup, satın alınan şirketlerin tüm banka ve piyasa borçları düşüldükten sonra kalan tutar hisse bedeli olarak ödenecektir. Satın alınan şirketlerin piyasa borçları ve banka borçları kapatılacaktır. Bu satın almanın banka kredisi ve özkaynak ile finanse edilmesi planlanmaktadır. Bu santraller ürettikleri elektriği geçici kabul tarihinden itibaren 10 yıl süre ile 13,3 USD cent / kWh fiyatla 5346 ve 6094 sayılı kanunlar gereğince devlet alım garantisi altında satmaktadır. Satın alma sonrasında bu güneş elektrik santrallerinden yıllık yaklaşık 20.000.000 kWh üretim, 2.660.000 USD satış geliri ve yaklaşık 2.394.000 USD net gelir beklenmektedir. Bu satın alma ile birlikte şirketimizin yenilenebilir enerji alanında kurulu gücü % 305 artarak, 16.200 kWp güce ulaşmış olacaktır.''

Hibya Haber Ajansı