Yoğun haftaya TÜFE ile başlıyoruz

Yeni haftanın gündem maddelerini incelediğimizde önemli gelişmelerin yaşanacağını görmekteyiz. (A1 Capital)

Yeni haftanın gündem maddelerini incelediğimizde önemli gelişmelerin yaşanacağını görmekteyiz. Dolayısıyla oynaklığın geçtiğimiz haftaya göre artma olasılığı yüksek bir haftaya girdiğimizi söyleyebiliriz. Şimdi haftanın en önemli gelişmelerini değerlendirelim; Öncelikle yurtiçi piyasalar adına çok önemli bir haftada bulunduğumuzu söylemeliyiz. Haftanın ilk işlem günü Nisan ayı enflasyon rakamlarını karşılayacağız. Piyasa beklentisi TÜFE verisinin yıllık bazda %17.30 seviyesine yükseleceği yönünde. Geçtiğimiz hafta enflasyon raporu toplantısında Başkan Şahap Kavcıoğlu, enflasyonun Nisan ayında zirve seviyeyi görerek sonraki aylarda geri çekileceği beklentilerini paylaşmıştı. Buna karşılık zirvenin ortalama %18 oranında Mayıs ayında görülme ihtimali daha kuvvetli. Dolayısıyla beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi muhtemel bir enflasyonun TCMB’nin faiz indirimine yönelik elini zayıflatacağını bir kere daha söyleyelim. Ayrıca Çarşamba günü açıklanacak TCMB beklenti anketi sonucu, katılımcıların yılsonu enflasyon beklentilerini görmemiz açısından önemli olacak. Perşembe günü ise TCMB para politikası kurulu toplantısının sonucunu izleyeceğiz. %19 oranında bulunan politika faizinde değişikliğe gidilmemesi büyük olasılık. Karar metninde de son PPK toplantısına kıyasla ciddi ölçüde değişiklik yapılması beklenmiyor. Toplantı kararı sonrası Kavcıoğlu’nun değerlendirmeleri önemli olacak. Daha önceli yönlendirmelerin bu toplantıda da devam etmesi ve sürpriz bir ifadenin kullanılmayacağını düşünüyoruz. Küresel tarafta gündem oldukça yoğun… Gün içerisinde FED Başkanı Powell’ın konuşmasını takip edeceğiz. Genişleyici politikalardan yakın zamanda dönüş olmayacağına yönelik daha önceki söylemleri tekrar etmesi bekleniliyor. Bunun yanında hafta genelinde PMI dataları ön plana çıkıyor. Yalnız en önemli gelişme Cuma günü ABD’de açıklanacak olan Nisan ayı TDI data seti olacak. Bilindiği üzere FED, varlık alım miktarını kısmak adına ekonomide ‘önemli ölçüde ilerleme’ görülmesi gerektiğini belirtmekte. Bu ifade çok açıklayıcı olmamakla birlikte istihdam ve enflasyon verilerini kapsadığını düşünüyoruz. Dolayısıyla Cuma günü açıklanacak istihdam verileri çok önemli bir konumda. Beklenti üzeri dataların dolar endeksi ve ABD tahvil getirilerini desteklemesi beklenebilir.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

• Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri haftaya karışık bir başlangıç yaptı.Güney Kore ve Avustralya Borsaları yükselirken, Hong Kong'da endeks negatif bölgede kaldı.Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi de düştü.Bölge genelinde endeksler Hindistan'da günlük 400.000 seviyelerine kadar yükselen ve ülkedeki sağlık sisteminin kitlenmesine neden olan rekor vaka sayılarını izliyor.Çin, Tayland ve Japonya borsaları ise tatil nedeniyle kapalı.

• Borsa İstanbul'da işlem gören şirket ve bankaların finansal raporlarını son ilan tarihleri yeniden belirlendi. Borsa şirketlerinin konsolide olmayan finansal raporlarını son gönderme tarihi 31 Mayıs, konsolide olanlar için ise 9 Haziran 2021 olacak. Bankalar için konsolide olmayan finansal raporların son gönderilme tarihi 17 Mayıs, konsolide olanlar için ise 14 Haziran olarak belirlendi

• Amerika Maliye Bakanı Janet Yellen, Başkan Joe Biden’ın altyapı, istihdam ve ailelerle ilgili teşvik paketlerinin neden olduğu enflasyon endişelerini yatıştırmaya çalışıyor.Yellen yaptığı açıklamada harcamaların yıllara yayılacağı mesajını verdi.Maliye Bakanı, NBC’ye yaptığı açıklamada, harcamaların 8-10 yıla yayılacağını kaydetti.Yellen, Merkez Bankası’nın enflasyonu dikkatli şekilde izleyeceğini ve gerekli olması durumunda bununla ilgilenecek araçlara sahip olduğunu ifade etti.-v

• İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, ABD’nin enerji, banka ve limanlara yönelik uyguladığı yaptırımların kaldırılması konusunda anlaştıklarını açıkladı.

• ABD Başkanı Joe Biden'in ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, dün ABC News'a verdiği demeç ile ABD'nin İran'a ekonomik yaptırımları kaldırmayı kabul ettiğine yönelik haberleri yalanladı.

• Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) baş ekonomisti Robin Brooks, ABD Doları karşısında Türk Lirası için adil değer tahminini, Mart ayından bu yana ortamda yaşanan kötüleşmeden kaynaklı olarak 7,50'den 9,50'ye yükselttiklerini bildirdi.

• ABD Ticaret Temsilcisi'nin Ofisi, Çin'in ABD ile Çin arasında imzalanan Faz 1 ticaret anlaşmasında yer alan fikri mülkiyet haklarının korunmasına yönelik şartları tam olarak yerine getiremediğini savundu.

• Çin, Güney Kore ve Japonya maliye bakanları ve merkez bankası başkanları Covid-19'dan en çok etkilenenlere "hedefli" tedbirler yolu ile gerekli desteği sağlamak konusunda anlaştılar.

• ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin'in son dönemde yurt dışında daha agresif şekilde hareket ettiğini ve giderek artan şekilde hasım, düşman gibi davrandığını savundu.

• ABD Dışişleri Bakanı Blinken, G7 ülkelerini dışişleri bakanları ile bugün Londra'da yapacağı görüşmeden sonra Ukrayna'ya gidecek.Haziran ayında yapılacak G7 liderler zirvesinin hazırlıkları için Londra'da bulunan Blinken, bu ziyaretinin ardından Kiev'e geçecek.

• AC Asia ex, Japan % -0,76 satıcılı

• S&P 500 % 0,29 alıcılı

• Euro Stoxx 50 % 0,10 alıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı