Yüksek faiz ortamında borsa yükselişini sürdürebilir mi?

Dünya borsaları rekor yükselişin ardından soluklanıyor. ABD endekslerinde teknoloji hisseleri öncülüğünde yeni zirveler görülüyor. Ancak yükselişe genel katılım zayıflıyor. Enerji, hammadde, finans gibi döngüsel sektörlerdeki satışlar yavaşlama endişelerinin tırmandığını gösteriyor.

Dünya borsaları rekor yükselişin ardından soluklanıyor. ABD endekslerinde teknoloji hisseleri öncülüğünde yeni zirveler görülüyor. Ancak yükselişe genel katılım zayıflıyor. Enerji, hammadde, finans gibi döngüsel sektörlerdeki satışlar yavaşlama endişelerinin tırmandığını gösteriyor.


Beklentileri yenen şirket karları kısa vadede piyasaları desteklemeye devam edecek. Ancak piyasaların henüz fiyatlamadığı üç temel risk manşetlere çıkmaya başladı.

(i) Demokratların 1.9 trilyonluk Mali Yardım Paketinin ne kadarını hayata geçirebileceğine yönelik belirsizlik.

(ii) Aşının dağıtımında yaşanan gecikme

(iii) Salgına karşı kapatma önlemlerinin artabileceği endişesi.


Türkiye varlıkları gelişmekte olan piyasaları vuran satış dalgasından kaçamadı. MSCI Türkiye %1 gerileyerek gelişmekte olan piyasaların iki katına yakın kaybettirdi. BDDK’nın bankaların temettü dağıtımına izin vermeyi değerlendirdiği yönünde çıkan haberler ve Merkez Bankası’nın şahin söylemi Borsa İstanbul’un negatif ayrışmasını engelleyemedi.


Politika faizinin %17’de sabit tutulduğu Faiz oranlarına ilişkin basın duyurusunda üç temel mesaj görüyoruz. (i) Merkez Bankası önceki toplantıya göre enflasyon konusunda daha temkinli bir tablo çiziyor. (ii) Enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar sıkı para politikasının “uzun bir müddet” sürdürüleceği söyleniyor. (ii) Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacağı vurgulanıyor.


PPK açıklaması nedeniyle bundan sonraki adımın faiz indirimi olacağı görüşümüzü değiştirmedik. Ancak faiz indiriminin başlangıç tarihini sene ortasından sonbahara kaydırdık.


Dünya borsalarındaki satışlara paralel Borsa İstanbul’da hafif satıcılı bir açılış öngörüyoruz. Borsa için destek ve direnç seviyeleri olarak 1.535 ve 1.565 seviyeleri öne çıkıyor. Zarar durdur olarak kısa vadeli oyuncular için 1.530, orta vadeli oyuncular 1.500 seviyesi öne çıkıyor. İyi haberlere zayıf tepki gelmesi borsa için teknik olarak zayıf bir sinyal.


Günün sorusu faizlerin uzun süre yüksek tutulması bankaları ve şirketleri nasıl etkileyecek? En az vade uyuşmazlığı olan bankalar hangileri? Hangi şirketler faiz artışı öncesi sabit faizle uzun vadeli borçlandı? Hangi şirketler yüksek faizden yararlanacak?


Yüksek faiz ortamından en çok yararlanacak şirketler olarak sigortacılık sektörü (Anadolu Sigorta, Türkiye Sigorta, Ak Sigorta) öne çıkıyor? Koza Altın, Selçuk Ecza şirketlerini yüksek Türk lirası nakdi olmasına rağmen değerlemeleri nedeniyle cazip bulmuyoruz.


Temettü dağıtımı beklentisi Vade uyuşmazlığı az olan bankalar olarak Akbank ve Garanti bankası öne çıkıyor. Kamu bankaları ve Yapı Kredi vade uyuşmazlığı nedeniyle faiz artışından daha olumsuz etkilenecek oyuncular olarak öne çıkıyor.


Doğus Oto, Türk Traktör, Emlak GYO faiz artışı öncesinde borcunu düşük faizle uzun vadeli sabitleyen şirketler olarak öne çıkıyor. Ancak yüksek faiz ortamı inşaat, beyaz eşya, gayrimenkul sektörlerini genelde olumsuz etkiliyor

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı