Yüksek kaliteli gelişme nasıl gerçekleştirilecek?

Çin Komünist Partisi (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi’nin raporunda ÇKP’nin görevinin Çin ulusuna öncülük ederek güçlü ve modern bir sosyalist devlet kurmak ve ikinci yüzyıllık hedefi gerçekleştirmek olduğu belirlendi.

 Modern bir sosyalist devletin inşa edilmesinde yüksek kaliteli gelişmeye önem verilmesi gerekiyor.

Son 10 yıldır Çin ekonomisinin yüksek kaliteli gelişmesinde gözle görülür başarılar elde etti. Çin’in düşük katma değerli olan tekrar işleme ticaretinin Çin ekonomisindeki oranı sürekli azalıyor, makine üretimi gibi yüksek katma değerli olan ürünlerin ekonomideki payı sürekli artıyor. Çin ekonomisi artık gelişmesinin yeni bir aşamasına girdi. Ama salgın ve dünya ekonomisinin etkileriyle Çin ekonomisi aşağı yönlü büyük baskılarla karşılaştı.

Ekonomik kavram açısından Çin’in gelecek dönemdeki yüksek kaliteli gelişmesi nasıl olmalı? Bana kalırsa gelecek dönemde Çin ürünlerinin katma değeri artmaya devam etmeli. Çin ürünlerinin kalitesi sürekli yükseltilmeli. Daha iyileştirilmiş sanayi sistemi oluşturulmalı. Tarım, sanayi ve üçüncü sektörlerin rasyonel düzeni korunmalı.

Somut politika açısından Çin açık, adaletli ve eşit sosyalist piyasa ekonomisi sistemini daha da düzenleyecek. Kamu ekonomisi pekiştirilirken özel ekonominin gelişmesi desteklenecek. Ticaretin serbestleşmesi hızlandırılacak ve yatırım kolaylaştırılacak, sivil tüketim teşvik edilecek. Çin’in süper büyük piyasasından iyice faydalanılacak ve birleşik ulusal piyasa tesis edilecek.

Şuna dikkat etmeliyiz. Bazıları, Çin’in ortaya koyduğu iç sirkülasyonun dışa kapalı bir politika olduğunu düşünüyor. Ama tam tersine iç sirkülasyon, daha da dışa açılmanın temelinde olmalı. Yurtdışından ileri teknoloji, maliye ve yönetim yurtiçine getirilmeli. Böylece Çin’in piyasa avantajları ve potansiyeli iyice geliştirilecektir. 

Yüksek kaliteli gelişme, bölgeler arasındaki dengesizlik ile gelişme yetersizliği arasındaki çelişkiyi çözmeyi amaçlamaktadır. Dolayısıyla Çin’in gelecek dönemdeki kaliteli gelişmesi, inovasyon, koordinasyon, yeşil, dışa açılma ve ortak paylaşım olan yeni gelişme konsepti üzerinde olmalı. Böylece ikili sirkülasyon modeli geliştirilebilir.

Bunun dışında Çin’in yüksek kaliteli gelişmesi, kendi gücüne dayalı inovasyona odaklanıyor. Dolayısıyla yeteneklere de önem veriliyor. Bir ekonomist ve bir rektör olarak seçkin gençleri insan medeniyetine katkı yapmak üzere Çin’e davet ediyorum.

Kaynak: çin Uluslararası Radyosu- Yazar: Yu Miaojie (Liaoning Üniversitesi Rektörü)
Hibya Haber Ajansı