Yurt dışı hisse senetleri analizi


Exxon Mobil (XOM), gelişen elektrikli araç (EV) pazarını desteklemek için Arkansas'ın Smackover oluşumunda büyük bir lityum üretimi planladığını açıkladı.

Tarih: 20 Kasım 2023 17:44:53

Vakıf Katılım

Exxon'dan elektrikli araç piyasasında lityum atağı...

Exxon Mobil (XOM), gelişen elektrikli araç (EV) pazarını desteklemek için Arkansas'ın Smackover oluşumunda büyük bir lityum üretimi planladığını açıkladı. Bugün açıklanan girişimin, 2030 yılına kadar küresel bir lider olma hedefiyle 2027 yılında üretime başlaması bekleniyor. ExxonMobil Düşük Karbon Çözümleri'nden Dan Ammann, Mobil Lithium projesinin sürdürülebilir ekstraksiyon yöntemlerine olan bağlılığını vurguladı. Bu hamle, EV pillerinin önemli bir bileşeni olan lityuma olan talebin 2030 yılına kadar dört katına çıkacağı öngörüldüğünde Exxon için fark yaratıyor. Exxon Mobil, faaliyetinin sonunda yılda bir milyonun üzerinde EV üretimini destekleyeceğini öngörüyor. Proje, Exxon Mobil'in bu yılın başlarında Galvanic Energy'den 100 milyon doların üzerinde maden haklarını satın almasıyla önemli bir ivme kazandı. Satın alma, şirketin önemli miktarda Kuzey Amerika lityum yataklarını güvence altına almaya odaklandığının altını çizerken, geleneksel madencilik uygulamalarına kıyasla çevresel etkinin azaldığını da vurguluyor.

Boeing Co. (BA), Ekim ayı için 123 adet yeni uçak siparişi, 6 doğrudan iptal ve 16 negatif ASC 606 ayarlaması bildirdi. BA, bu ayda 18'i 737-MAX ve 6'sı 787 olmak üzere 34 uçak teslim etti. Yeni uçak sipariş talebi, hem büyüme hem de yenilemenin etkisiyle oldukça güçlü kalmayı sürdürüyor. Boeing ve Airbus'ta birikmiş işlerin mevcut teslimat hızına göre büyük olması, arz ve talep arasında sıkışıklık yaratıyor. Dubai Airshow'dan gelen birçok büyük taahhütle birlikte yeni sipariş faaliyetleri Kasım ayında da devam etti. Tedarik zinciri sorunları üretimi kısıtladığından kısa vadeli MAX teslimatları, planlanan orta vadeli üretim hızı artışına kıyasla düşük kaldı. Ancak mevsimsellik ve tedarik zincirindeki iyileşme göz önüne alındığında, bir sonraki aylık rapordan itibaren yıl sonuna kadar daha yüksek teslimatlar ve 2024'te daha da hızlanma bekleniyor.

J.P Morgan Chase & Co. (JPM), yönetim, alım-satım gelirinin ilerleme oranının 2019'daki ilerleme oranının üzerinde normalleşeceği konusunda emin olduklarını vurguladı. FICC(Sabit Getiri Menkul Kıymetler, Parite İşlemleri, Emtia İşlemleri), QE'den(niceliksel genişleme) QT'ye(niceliksel sıkılaştırma) geçişin bir sonucu olarak artan faaliyetten yararlanıyor ve Hisse Senetleri, 2019'a kıyasla “franchise'daki” genel büyümeden yararlanıyor. Şirket, alım-satım pazar payı kazanımlarına odaklanmaya devam ediyor ve varsayımsal bir müşteri pazar payı limiti olabileceğini ancak şu anda bu limite yakın olmadıklarını belirtiyor. Onlara göre, bu işe önemli bir yatırım yapmalarına rağmen (örneğin fiziksel emtialar), endeks modellemelerinde altta kalan tek iş emtiadır. Şirket, Basel 3 Endgame’i (B3E-sermaye standartı) piyasa getirileri açısından olumsuz bir gelişme olarak görüyor. Buna ek olarak, kuraldaki olası değişiklikleri hariç tutarak şirket, fiyatlandırmayı, ürün türlerini ve müşteri yelpazesini ayarlayarak etkinin bir kısmını da hafifletmeyi bekliyor. Bununla birlikte, fiyatlandırma, şu ana kadar daha yüksek B3E gerekliliklerine büyük ölçüde uyum sağlayamadı.

Kaynak: Gedik Yatırım

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.