Bitcoin için yerel dipler yakın fakat haber gündeminin takip edilmesi gerekiyor


Bitfinex Alpha Raporu’na göre, Bitcoin fiyatları 3 Temmuz'da 120 günlük aralığının altına düşerek 53,219 dolar seviyesine geriledi ve piyasada Alman hükümetiyle Mt. Gox alacaklılarının satış yapacağı korkuları etkili oldu. Ancak, hafta sonu verileri potansiyel bir yerel dip seviyesine ulaşıldığını gösterirken, volatilite metrikleri piyasanın gelecekte daha fazla istikrar beklediğini ortaya koydu.

Tarih: 10 Temmuz 2024 17:24:32

Vakıf Katılım

Bitfinex Alpha Raporu’na göre, Bitcoin fiyatları 3 Temmuz'da 120 günlük aralığının altına düşerek 53,219 dolar seviyesine geriledi. Piyasa hem Alman hükümeti hem de Mt. Gox alacaklılarının satış yapacağı korkularına tepki gösterdi. Ancak, hafta sonu boyunca gelen veriler potansiyel bir yerel dip seviyesine ulaşıldığını ortaya koydu. Piyasa, Alman hükümeti tarafından borsalara aktarılan Bitcoin’lerin büyük nominal değerine rağmen 2023'ten beri alınıp satılan tüm Bitcoin’lere oranla nispeten küçük bir miktar olduğunu fark etmeye başladı.

İkinci olarak volatilite metrikleri, zımni volatilite ile tarihsel volatilite arasındaki farkın daraldığını gösteriyor. Bu, piyasanın gelecekte daha fazla istikrar beklediğini ve Bitcoin’in mevcut seviyelerde dalgalanabileceğini veya en azından daha az şiddetli düşüşler yaşayabileceği beklentisini açığa çıkarıyor. Üçüncü olarak, piyasa pozisyonlaması, piyasada artan kısa pozisyon likidasyonlarıyla birlikte rahatlama gösteriyor. Bu, özellikle 7 Temmuz’da piyasada yaşanan toparlanmayla birlikte, daha kısa zaman dilimlerinde daha fazla geciken kısa pozisyon yatırımcı olduğunu ve belki de halihazırda her iki yöne de net bir eğilim olmadığını ortaya koyuyor.

Bitcoin’in istikrar kazandığı düşüncesi pekişiyor

Uzun Vadeli Yatırımcılar (LTH) spot varlıklarında önemli karlar elde etmeye devam ederken, Kısa Vadeli Yatırımcıların (STH) satışlarının tükenmeye yakın olduğu gözüküyor. Kısa vadeli yatırımcıların Harcama Çıktısı Kar Oranı (SOPR) 0.97 seviyesinde, bu da bu grubun şu anda zararla satış yaptığına işaret etmekte. Geçmişte benzer bir durum yaşandığında, fiyatlar satış baskısının azalmasıyla toparlanmıştı.

Ayrıca BTC perpetual (perps) kontratlarındaki fonlama oranı, 1 Mayıs dip seviyesinden bu yana ilk kez eksilere düştü. Bu durum artan ayı piyasası hissiyatı olarak görülse de aynı zamanda Bitcoin’in istikrar kazandığını veya potansiyel bir dibe yaklaştığı düşüncesini de pekiştiriyor. Tarihsel olarak, negatif fonlama oranlarıyla düşük kısa vadeli SOPR değerlerinin denk geldiği dönemler, genellikle fiyat düzeltmelerinin dibe vardığının göstergesi oldu.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.