Biyomimetik Merkezi İnovasyon Haftası’nda büyük ilgi gördü


Türkiye'de biyomimetik alanında hayata geçirilen ilk kurumsal yapı olan Biyomimetik Merkezi’nin Türkiye Innovation Week etkinliğindeki sergisi ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Tarih: 03 Aralık 2023 15:48:31

Vakıf Katılım

“Doğadan ilham alarak gerçekleştirilen inovasyon” anlamına gelen biyomimetik, “tabiat, doğa” anlamındaki “bios” ve “taklit etmek, ilham almak” anlamındaki “mimesis” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Biyomimetik Merkezi’nin kurucuları Selim Çavuş ve Dr. Ahmet Talat Us, özellikle gençlerin doğadan ilham alarak gerçekleştirecekleri tasarım ve ürünlerin Türkiye’nin geleceği için büyük bir potansiyel oluşturduğunu belirtti.

Biyomimetik, insanların doğada bulunan sistemleri taklit ederek yaptıkları maddelerin, aletlerin, mekanizma ve sistemlerin tümünü ifade eden bir terim. Bu alanda çalışmak üzere İstanbul Kalkınma Ajansının desteğiyle kurulan ve biyomimetik ile ilgili Türkiye’de kurulan ilk kurumsal yapı olan Biyomimetik Merkezi’nin amacı; çocuklar ve gençlerin hayatlarına doğa, bilim ve biyomimetik kavramlarını taşıyıp onlar için unutulmaz bir katma değer sağlamak.

İSTKA, İstanbul Valiliği, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi, destekleri ile Çatalca’da hayata geçirilen Biyomimetik Merkezi, 23-25 Kasım tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Türkiye Innovation Week 23 etkinliğinde görücüye çıktı.

Biyomimetik Merkezi’nin kurucularından Düşün Taşın Derneği’nin yönetim kurulu başkanı Selim Çavuş, “Çatalca’da kurduğumuz ve dokuz ana konseptten oluşan Biyomimetik Müzesi’nde sergilediğimiz ürünlerimizden özel bir seçki hazırladık ve Doğadan İlham Alan İnovasyon başlığıyla Türkiye Innovation Week ziyaretçilerinin beğenisine sunduk. Havacılık, denizcilik, askeri teknoloji, bilim tarihi gibi farklı disiplinlerden oluşan sergimiz tahminimizden de büyük bir ilgi gördü. Özellikle çocuklarımızın ve üniversiteli gençlerimizin gösterdiği ilgi bizi çok mutlu etti ve motivasyonumuzu arttırdı” diye konuştu.

Biyomimetik Merkezi’nin kurucularından olan ve bu alanda uzun yıllardır çeşitli araştırmalar yapan Dr. Ahmet Talat Us ise etkinlikte “Doğadan İlham Alan İnovasyon Biyomimetik” başlıklı bir sunum yaptı ve özellikle teknoloji ve tasarıma meraklı gençlerin doğadan ilham alarak gerçekleştirecekleri ürün ve projelerin Türkiye’nin geleceği için büyük bir potansiyel olduğunu belirtti.

Projenin iletişim danışmanı Osman Fatih Cengiz ise biyomimetik alanında yapılacak yeni işbirlikleri ve projeler üzerinde çalıştıklarını vurgulayarak “Türkiye’de biyomimetik alanında yapılacak çok fazla iş var. Bizim en büyük gücümüz bu alandaki bilgi ve deneyimimiz. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız pek çok fikir artık proje aşamasına geldi. Özellikle eğitim ve iletişim başta olmak üzere her türlü proje için işbirliğine açığız” dedi.

Türkiye İhracatçılar Merkezi tarafından düzenlenen Türkiye Innovation Week 23’ün en çok ilgi gören noktalarından biri olan Doğadan İlham Alan Biyomimetik standı özellikle etkinliği ziyaret eden çocukların ve gençlerin akınına uğradı.

 

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.