BMW, elektrikli araç sürümünü Çin’in talebi nedeniyle iki katına çıkardı


BMW, akü ile çalışan elektrikli araçlarının dünya çapında sürümünü 2023 yılının ilk iki ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla iki katına çıkardı. Üretici bunun nedenini, Çin’de oluşan talebin olağanüstü yüksek

Tarih: 18 Mart 2023 14:13:55

Vakıf Katılım

BMW, akü ile çalışan elektrikli araçlarının dünya çapında sürümünü 2023 yılının ilk iki ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla iki katına çıkardı. Üretici bunun nedenini, Çin’de oluşan talebin olağanüstü yüksek olması olarak açıkladı.

BMW Grubu, tekil piyasa olarak dünyadaki en  büyük pazarını oluşturan Çin’de ise elektrikli otomobillerinin sürümünü yıl bazında üç katına çıkardı. Grup sözcüsü, haber ajansına verdiği demeçte, Çin piyasasının BMW için fevkalade önemli olduğunu, hele elektrikli araçlar için bu önemin daha da arttığını belirtti. Nitekim Grup, 2023’te, elektrikli araç satışının Çin’e düşen payının daha da belirgin biçimde artacağını bildirdi. 

Geçen yıl BMW markalı her üç araçtan biri Çin’de satıldı. Böylece Çin’in toplam içindeki payı BMW’nin ikinci büyük pazarı olan ABD’nin payının iki katından fazlasına çıktı. Çin ile oluşturulan girişim BMW Brilliance Automobile (BBA) 2022’de tam konsolide olduktan sonra şirket kazancı, vergi öncesinde 23,5 milyar avro ile bir önceki yıla kıyasla yüzde 46,4 oranında fazlalaşmıştı.

Bu yolla BMW,  Brilliance China Automotive Holdings Ltd. ile uzun dönemli iş birliğini güçlendirmeyi, Shenyang’daki üretim kapasitesini büyütmeyi ve yerel üretimi de benzer ölçülerde genişletmeyi amaçlıyor. Bu çerçevede 2023 yılı, BMW’nin Çin pazarına BMWiX1 modelin tam elektrikli versiyonunu sürmesine tanık olacak.

BMW, tam elektrikli otomobil sürümünün küresel düzlemde tüm otomobil satışı içindeki payının 2022 yılında yüzde 9 olduğunu ve bu payın 2023 yılında yüzde 15 oranına yükseleceği varsayımından hareket ediyor. Bu alanda talebin hızla arttığına işaret eden BMW AG Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Zipse, bu dinamiğin sürmesi halinde 2030 yılına varmadan tüm satışlarının yarısını tam elektrikli araçların oluşturacağını öne sürdü.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.