DEVA Partili Ekmen: "Çukurova Bölgesel Havalimanı neden yıllardır tamamlanamadı?"


DEVA Partisi Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek, henüz yapımı tamamlanmayan Çukurova Bölgesel Havalimanı Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Tarih: 28 Eylül 2023 16:29:50

Vakıf Katılım

Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın 29 Ekim’deki açılışı ertelenmişti. Ekmen, projenin yıllardır tamamlanamadığını ifade ederek, havalimanının açılış tarihi konusundaki belirsizliği eleştirdi.

"Çukurova Bölgesel Havalimanı neden yıllardır tamamlanamadı?"

Mehmet Emin Ekmen, 2011 yılından beri ihale ve yapım süreçleri devam eden Çukurova Bölgesel Havalimanı Projesi’nin hala tamamlanmadığını ve yıllardır verilen sözlerle Mersinlilerin oyalandığını vurguladı. Ekmen, 2011 yılında Atatürk Havalimanı’ndan sonra Türkiye’nin en büyük havalimanı olacağı iddia edilen Çukurova Bölgesel Havalimanı için “o dönemden beri derenin altından çok sular aktı, Atatürk Havalimanı kapandı fakat Çukurova Havalimanı hala açılabilmiş değil” ifadelerini kullandı.

Çukurova Bölgesel Havalimanı Projesi ile aynı yıl ihaleye çıkan Ordu-Giresun Havalimanı’nın dört sene içinde faaliyete geçtiğine, fakat Çukurova Havalimanı’nın tam on iki senedir tamamlanamadığına dikkat çeken Ekmen, “Eğer eş zamanlı başlatılan üç projeden ikisi bitiriliyor fakat biri hala sürüncemede kalıyorsa bu bir tercihtir, bir ihmaldir, belki de bir cezalandırmadır. Mersin’in günahı neydi de bu proje yıllardır bitmedi?” ifadeleriyle hükumete seslendi.

"Propaganda için verilen sözler tutulmadı"

2011 yılından beri iktidar partisi bakanlarının ve milletvekillerinin seçim dönemlerinde defalarca açılış tarihi verdiği projenin açılış tarihinin yine ertelendiğine dikkat çeken Ekmen, geçtiğimiz on iki yılda bu projeye yeteri kadar önem gösterilmediğini iddia etti:

“Temeli atıldıktan bir sene sonra projenin inşaatı durdu. Tam üç sene boyunca havalimanı inşaatı ilerlemedi. Gerekçe ne? Yüklenici firma iflas etmiş. Allah aşkına soruyorum, Ordu-Giresun Havalimanı’na, koskoca İstanbul Havalimanı’na, yolcu uçmayan havalimanı projelerine şirket bulan devlet, neden söz konusu Çukurova Havalimanı olunca inşaatı tamamlayacak firma bulamıyor? Neden 2014’te duran inşaatın yeni ihalesi ancak 2016’da yapılıyor? 2017’de yeniden temel attılar. Temeli atar atmaz Çukurova Havalimanı 29 Ekim 2018’de bitecek diye söz verdiler. Her 29 Ekim söz veriyorlar, Cumhuriyet 100 yaşına girdi girecek, fakat proje bu 29 Ekim’e de yetişemiyor.”

Bu zamana kadar AK Parti’de bakanlık ve milletvekilliği yapan Kürşat Tüzmen, Binalı Yıldırım, Mehmet Habib Soluk, Zafer Çağlayan, Lütfi Elvan, Ahmet Arslan, Cahit Turhan, Adil Karaismailoğlu, Nureddin Nebati ve Abdulkadir Uraloğlu’nun dönem dönem Çukurova Havalimanı’nın açılışı için tarih verdiğini belirten Ekmen, verilen sözlerin tutulmaması ve açıklanan açılış tarihlerinin sürekli ertelenmesini eleştirdi.

"Temennimiz, Mersinlilere haklarının verilmesidir"

Projenin, Mersin’in ve bölgenin turizmine çağ atlatacak nitelikte olduğunu ifade eden Mehmet Emin Ekmen, aynı zamanda lojistik açısından da Mersin’in ihracatına önemli katkılar sağlanacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na da seslenen Ekmen, “defalarca kez biteceğini duyurduğunuz bu proje ne zaman bitecek? Proje sürecini takip ediyor musunuz?” sorularını yöneltti.

Bununla birlikte, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ihracatı destekleme yönünde sürekli olarak açıklama yaptığını belirten Mehmet Emin Ekmen, Çukurova Bölgesel Havalimanı Projesi’nin tamamlanmasının hem Mersin’in hem de Türkiye’nin ihracat kapasitesi için çok önemli olduğunu ifade ederek bakana çağrıda bulundu.

Açılış tarihi konusundaki belirsizliği Mersinlilerin hak etmediğini vurgulayan Ekmen, Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın bir an önce tamamlanıp Mersin’e kazandırılmasını ve Mersinlilere haklarının verilmesini temenni ettiklerini belirtti.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.