Dolar / TL tarafındaki yukarı yönlü seyir sürüyor


2022 yılının son çeyreğinde Fed'in agresif faiz artırımları ile Dolar Endeksi yukarı yönlü gitmiş ve dolara olan talep artmıştı.

Tarih: 30 Mayıs 2023 10:23:31

Vakıf Katılım

2022 yılının son çeyreğinde Fed'in agresif faiz artırımları ile Dolar Endeksi yukarı yönlü gitmiş ve dolara olan talep artmıştı. Dolara olan talebin artması ile gelişmekte olan ülkelerin para birimleri değer kaybederken, TL değeri yatay seyirde ilerlemişti. Bunun sebeplerine baktığımızda;

-Güçlü turizm gelirleri,

-İhracatçının dövizini TCMB'de tutması,

-Mevduat faizlerinin artmaya başlayarak dolara olan talebin azalması.

2023 yılında ise Fed'in daha yumuşak tonda konuşmasına rağmen dolara olan talep azalsa da yurt içi dinamiklere bağlı olarak yukarı yönlü seyri hızlandı. Seçimlerin etkileri ve yapılan açıklamalarla mevcut faiz indirimi politikasının devam edeceği söylemleri ile kur tarafı 20 seviyesinin üstüne çıktı.

Pazar günkü seçimlerin ardından 13.Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'ın Ekonomi eski Bakanı Mehmet Şimşekle görüşmesi Ortodoks politikalara geçilebilir mi sorularını gündeme getirirken, Erdoğan faiz indirimi mesajlarını vermeye devam ediyor. Fakat Cuma'ya kadar açıklanması beklenen Kabine'de açıklanacak isimler hem piyasa hem de kur açısından önem teşkil edecek. Faiz indirimlerine devam edilmesi beklenirken, bununla birlikte farklı yöntemlerle konjonktüre uygun politikalar uygulanması bekleniyor. Erdoğan'ın balkon konuşmasında uluslararası itibara sahip finans yönetimi ile istihdam ve üretim ekonomisi vurgusu dikkat çekmişti.

Anlık olarak kur tarafında yükseliş beklentisi olsa da Kabine'de açıklanacak isimler ve uygulanacak politikalar kur tarafındaki yön açısından önem teşkil ediyor. Opsiyon piyasalarında kısa vadede 20,50 seviyeleri yoğunlaşıyor.

Kaynak İnfo Yatırım

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul