Dr. Koç: "Çocukların elektronik eşyalarla geçirdiği süreye dikkat edilmeli"


ŞANLIURFA – 27.09.2023 – HİBYA - Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Salih Koç, çocuklarda göz hastalıkları ve erken göz muayenesi hakkında bilgiler verdi.

Tarih: 27 Eylül 2023 17:01:55

Vakıf Katılım

Aşırı ışık hassasiyetinin, bir nesneye odaklanırken gözlerin kısılmasının, denge bozukluğunun, kaşıntı ve kızarıklıkların çocuklarda göz hastalıklarının ilk habercileri olabileceğini belirten Dr. Salih Koç, “Çocuğun gelişiminde büyük rol oynayan sağlıklı ve iyi gören gözler, çocukların yaşam kalitesini de olumlu etkilemektedir. Çocuklarda erken göz muayenesi göz problemlerinin erken tanısının yanı sıra; bazı sistemik hastalıklara ait ipuçlarının yakalanabilmesi açısından da önem taşımaktadır. Prematüre bebekler tek veya iki taraflı körlükle sonuçlanabilen ve çok ciddi ve acil müdahale gerektiren “prematüre retinopatisi” açısından mutlaka göz doktoru tarafından değerlendirilmelidir.” dedi.

Dr. Koç, zamanında doğmuş sağlıklı bebeklerde ilk birinci ayda göz muayenelerinin yapıldığını ifade ederek, “Bu çocuklarda göz arkasında retinada herhangi bir olumsuz patoloji var mı, görme aksini engelleyen herhangi bir opasite var mı, bunun kontrolünü yapıyoruz. Bu yüzden birinci ayda mutlaka çocukların göz hekimine muayene olmaları gerekmektedir. Altıncı ayda rutin olarak şaşılık açısından muayene ediyoruz. Bir yaşa geldiğimizde çocuklarda artık refraksiyon muayenelerini yapabilmekteyiz. Herhangi bir sorun tespit edilmediği takdirde rutin muayenelerimizi üç yaş ve okul öncesi döneme kaydırıyoruz. Yine bu yaşlarda da refraksiyon muayeneleri yapıyoruz.” diye konuştu.

Ebeveynlerin çocukların elektronik eşya ile geçirdiği süreye dikkat etmeleri ve kontrol altında tutmaları gerektiğini belirten Dr. Koç, “Çocukların hareket kabiliyeti arttıkça kendileri bir şey yapmaya başladıkça elektronik eşyalara da ilgisi artmakta, birçok çocuk daha konuşmayı öğrenmeden telefon oyunlarına veya tabletlerle haşır neşir olmaya başlamaktadırlar. Bu da çocuklarda görme bozukluğuna sebep olabilmektedir. Okul çağına geldiğimizde ise görme problemleri genelde tahtayı görememe ya da gördüklerini aktaramama yazıya geçirememe şeklinde kendini belli etmektedir. “Ambliyopi” yani göz tembelliği ise diğer hastalıklarla miyop hipermetrop ve astigmatizma ile ilişkili olup gözlükle ve kapama tedavisi ile düzeltilebilmektedir. Yalnız ailelerin bu konuda dikkatli olup, mümkünse ilk yedi yaşta çocuklarını göz kontrolünü getirip doktorun tavsiyelerine uymaları gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.