Fosil ağaç gövdeleri milyonlarca yıl öncesinin bilgilerini günümüze ulaştırıyor


İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Orman Botaniği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ünal Akkemik,  fosil ağaç gövdelerinin milyonlarca yıl öncesinin bilgilerini günümüze ulaştırdığını söyledi.

Tarih: 27 Eylül 2023 12:02:16

Vakıf Katılım

MEHMET BAYER - HİBYA - 27/09/2023 - İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Orman Botaniği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ünal Akkemik,  fosil ağaç gövdelerinin milyonlarca yıl öncesinin bilgilerini günümüze ulaştırdığını söyledi.

Prof. Dr. Akkemik, HİBYA'ya yaptığı açıklamada, İstanbul-Beylikdüzü’ndeki Türkiye’nin en büyük fosil ağaç gövdesinin tanımlanması üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda, fosil ağacın bugün tropik kuşakta yaşayan Mammea cinsine ve bu cinsin de kuzey yarımküredeki ilk fosili olduğunun belirlendiğini dile getirdi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nden Doç. Dr. Yıldırım Güngör ve Dr. Direnç Azaz ile yurt dışından ortaklarıyla yazdıkları makaleyle bu fosil ağacın bilimsel tür adının ''Mammeoxylon beylikduezuense Akkemik, Y.Güngör, D.Mantzouka & D.Azaz'' olarak adlandırıldığına işaret eden Akkemik, şu bilgileri verdi:

''Cinsin dünya üzerindeki üçüncü fosili olup, ikisi güney yarımkürede bu da kuzey yarımkürede bulunmuş ve adlandırılmıştır. Tür, yaşadığı dönem olan 23-25 milyon yıl öncesinde, günümüzden çok daha farklı bir iklim ve orman yapısının olduğunu gösteriyor. İklim, o dönemde daha nemli ve ılıman, yarı tropikti. O dönemdeki iklim etkisiyle oluşan orman ağaçları da bugünkü tropik kuşaktaki ağaçların benzerleri olan türlerdi. Fosil ağaçlar, iklim ve orman tarihi, geçmişteki coğrafik yapılar hakkında da bilgi veriyor.''

Prof. Dr. Ünal Akkemik, bu tür fosillerin mutlaka korunması, araştırılması, açık hava müzesi ya da doğa tarihi müzelerinde sergilenmesi gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

''Tanımlanan bu tür, 3,5 metre boyunda ve 1,6 metre eninde taşlaşmış bir gövde olup, bugüne kadar ülkemizde bulunmuş olan en büyük fosil ağaç gövdesidir. Bu fosil ağaç, halen Beylikdüzü Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nin girişinde sergilenmekte ve korumaya alınmış durumdadır. Bu büyük bir emek ve özveri gerektiren koruma çalışmasını gerçekleştiren Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık başta olmak üzere, Plan ve Proje Müdürü Anıl Sarıcan Delibay ve arkeolog Tahsin Kimyonok’a şükranlarımı sunuyorum.''

Fosil ağacın yaşı ve önemine vurgu yapan Doç. Dr. Yıldırım Güngör ise ''Bu fosil ağaç aynı zamanda yüzyıllardan beri dilek taşı olarak bilinmektedir. İnsanlar, içerisinde geniş bir deliği olan bu ağacın yanında dilek tutmuş ve mahalle Dilek Mahallesi olarak anılmıştır.'' ifadesini kullandı.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.