PCE sonrasında Powell'in mesajları izlenecek


Hafta başından bu yana piyasaların odak noktasında yer alan ABD PCE endeksinin beklendiği gibi enflasyonda geri çekilmeyi teyit etmesi faiz indirimlerinin yaklaştığına yönelik algıyı destekler nitelikte. Ancak Fed’in favori enflasyon göstergesinin tahminlerle uyumlu olması nedeniyle beklentilerde anlamlı bir farklılık oluşmadı.

Tarih: 01 Aralık 2023 11:09:15

Vakıf Katılım

Bu kapsamda fiyatlamalara baktığımızda Fed’in Mart ayında bile faiz indirimine gidebileceğine yönelik ihtimalin canlı kaldığını görüyoruz. Ancak bu ihtimal düşük kalırken PCE verisi öncesinde olduğu gibi indirim beklentisinin yoğunlaştığı dönem özellikle Mayıs-Haziran olarak kalmaya devam ediyor. 

Haftanın son işlem gününde ise Fed Başkanı Powell’ın vereceği mesajları takip edeceğiz. Powell bugün TSİ 19.00 ve 22.00’de olmak üzere iki konuşma yapacak. Fed Başkanı’nın özellikle enflasyondaki geri çekilmeyi nasıl değerlendirdiğine yönelik olası yorumları dikkatle izlenecektir. Makroekonomik veri tarafında ise ABD ISM imalat endeksi öne çıkıyor. Verinin önceki aya (46,7) kıyasla artış göstermesi beklense de büyümeyi daralmadan ayıran 50 seviyesinin altında (47,8) kalmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Euro Bölgesi’nde ise PMI imalat endeksi açıklanacak. Ancak hem verinin nihai nitelikte olması hem de revizyon beklenmemesi (43,8) nedeniyle anlamlı bir piyasa etkisi oluşmayacağını tahmin ediyoruz. 

TL: TL varlıklar açısından dün günün en önemli konu başlığı üçüncü çeyrek büyüme rakamıydı. %5,3 olarak gerçekleşmesi beklenen büyüme %5,9 olarak açıklandı. Önceki çeyreğe ait veri ise %3,8’den %3,9’a revize edildi. Makroekonomik veri tarafında bugün ise PMI imalat endeksini takip edeceğiz. Yılın başından bu yana en düşük seviyede bulunan ve son olarak 48,4 değerini alan endeks 4 aydır arka arkaya büyümeyi daralmadan ayıran 50 seviyesinin altında yer alıyor. Benzer bir gösterge olan reel sektör güven endeksinin Kasım ayında geri çekilmesi PMI verisinde de benzer bir eğilim görebileceğimizi düşündürüyor. TL ise dün iyimser bir eğilim sergileyerek dikkat çekti. TL’deki kazanıma eş zamanlı olarak tahvil faizlerinin de geri çekildiğini gördük. Bu durum özellikle %40’ın üzerindeki seviyelerin yatırımcı ilgisini artırdığına işaret ediyor. Öyle ki geçen hafta %41’in üzerinde kapanış yapan iki yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi %39’un altına gerilemiş durumda. Öte yandan dün açıklanan programa göre Hazine Aralık ayında 43 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 45 milyar TL’lik iç borçlanma yapmayı planlıyor.

Borsa İstanbul: Haftaya iyimser bir eğilimle başlayan BIST-100 endeksi sonraki günlerde ise yurt dışı piyasalardaki durgunluktan da etkilenerek kazanımlarını geri verdi. Dün ABD’de açıklanan PCE endeksinin piyasa beklentisine paralel bir tablo ortaya koyması küresel risk iştahında anlamlı bir değişime yol açmazken verinin yurt içinde de önemli bir yansımasını görmedik. Ancak önceki günkü zayıflığını devam ettiren endeks günü eksi bölgede noktaladı. Teknik açıdan bakıldığında ise endeksin 8000 puanın üzerinde destek bulmakta başarılı olamamasını dikkat çekici buluyoruz. Bu noktanın altındaki rakamlar kısa vadede baskı yaratabileceği için temkinli olunması gerektiğini düşünüyoruz. 

BIST-30 EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 8801.75 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 8741, 8670, 8609 ve 8538 destek olarak izlenebilir. 8864, 8934, 8996 ve 9066 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 29.585 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 29.378, 29.141, 28.934 ve 28.6975 destek olarak izlenebilir. 29.792, 30.029, 30.236 ve 30.4725 ise direnç noktalarını oluşturuyor

Kaynak: Ünlü & CO

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.