Sabah stratejisi


Ön anlaşmaya varılan ABD borç tavanı konusu dışında piyasaları hareketlendirebilecek önemli bir gelişme gözlenmezken, dün kapalı olan ABD borsalarının bugüne artı bölgede başlaması öngörülüyor.

Tarih: 30 Mayıs 2023 09:55:34

Vakıf Katılım

Ön anlaşmaya varılan ABD borç tavanı konusu dışında piyasaları hareketlendirebilecek önemli bir gelişme gözlenmezken, dün kapalı olan ABD borsalarının bugüne artı bölgede başlaması öngörülüyor. Diğer yandan, Avrupa vadelileri ve Asya'da ise bu sabah net bir yön yok. ABD on yıllık tahvil faizindeki gerilemeye karşın Dolar ise dirençli durmaya devam ediyor. Yurtiçi tarafa bakıldığında, seçim belirsizliğinin bitmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim sonrası verdiği mesajlarda ekonomi başlığının gündemde önemli yer tutması Borsa İstanbul'da güçlü bir fiyatlanmaya neden oldu. Artan işlem hacmi ile birlikte BIST100 endeksi günü %4,1 primle tamamladı. Yükselişin genele yayıldığı gözlendi. BIST100'ün bugüne de alıcılı bir görüntüyle başlamasını ve gün içerisinde de alım iştahını sürdürmesini bekliyoruz.


Makroekonomi

Yurt içinde, TÜİK tarafından mayıs ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verisi yayınlandı. Buna göre, ekonomik güven endeksi mayıs ayında %1,4 artışla 102,24'ten 103,70 seviyesine yükselerek 100 iyimserlik eşik değerinin üzerindeki seyrini ikinci aya taşıdı ve böylece Eylül 2021'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Mayısta ekonomik güven endeksinin artışında; hizmet sektörü güven endeksinde %0,6 oranında düşüşe ve reel kesim (imalat sanayi) güven endeksinde yatay seyre karşın, tüketici güven endeksinde aylık %4, perakende ticaret sektörü güven endeksinde %0,4 ve inşaat sektörü güven endeksinde %4,3 oranındaki artışlar belirleyici oldu.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,
ABD tarafında, konut piyasası verilerinden, mart ayı S&P/Case-Shiller 20 Kent Konut Fiyat Endeksi TSİ 16'da takip edilecek. S&P/Case-Shiller 20 Kent Konut Fiyat Endeksi, yedi aylık düşüşün ardından şubatta aylık %0,2 oranında sınırlı artarken, yıllık artış hızı ise %2,6'dan %0,4'e gerileyerek yavaşlamayı sürdürmüştü ve böylece 2012'den bu yana en düşük seviyede gerçekleşmişti. Özellikle Fed'in, enflasyonu düşürme hedefine odaklanmaya devam etmesinin, mortgage faiz oranlarının yakın vadede yüksek seviyelerde seyredeceğine işaret etmesiyle konut fiyatlarındaki zayıflamanın sürmesi beklenmekte. Bu kapsamda, konut fiyat endeksinin martta aylık %0 artışla durağan seyretmesi ve yıllık bazda ise %1,7 oranında düşüş sergilemesi bekleniyor.

Ayrıca ABD'de tüketici güveni göstergelerinden mayıs ayına ilişkin Conference Board tüketici güveni endeksi verisi TSİ 17'de takip edilecek. Nisan ayına ilişkin Conference Board tüketici güveni endeksi, tüketicilerin beklentilerindeki bozulmanın etkisiyle 104'ten 101,3 seviyesine beklentilerin üzerinde gerilemişti. Detaylara bakıldığında, nisanda tüketicilerin mevcut iş ve iş gücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerini yansıtan cari koşullar endeksi, 148,9'dan 151,1 seviyesine yükselirken, geleceğe yönelik kısa dönemli değerlendirmelerini yansıtan beklentiler endeksi ise 70,4'ten 68,1 seviyesine gerilemişti. Bu kapsamda nisanda bir önceki aya göre önümüzdeki altı ayda daha az sayıda anket katılımcısı tüketicinin iş koşullarının iyileşmesini ve ayrıca daha fazla katılımcının da daha az iş bulunmasını bekledikleri gözlenmişti. Bunun yanında, ankette tüketicilerin konut, taşıt, ev aletleri ve tatil paketleri için genel satın alma planlarının tümünün nisan ayında gerilediği ve bu durumun da tüketicilerin artan karamsarlığın ortasında tasarrufa yöneldiğinin bir işareti olabileceği değerlendirilmekteydi. Ayrıca tüketicilerin önümüzdeki 12 aya yönelik yıllık enflasyon beklentilerinin %6,2 seviyesinde önceki aya göre yatay ancak yüksek seviyelerde seyrettiği gözlenmişti. Tüketici güveni endeksinin mayıs ayında ise 99 seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Bunun yanında, Euro Bölgesi'nde mayıs ayına ilişkin tüketici güveni nihai verisi TSİ 12'de takip edilecek. Bölgede mayıs ayına ilişkin tüketici güveni öncü verisi, -17,5'ten -17,4 seviyesine hafif yükselerek toparlanmayı sürdürmüştü ve böylece Şubat 2022'den bu yana en yüksek seviyelerde seyretmişti. Avrupa'da tüketici güveninin, kısmi toparlanmakla birlikte ECB'nin faiz artışlarına devam etmesinin etkisiyle negatif bölgedeki zayıf seyrini sürdürmesi bekleniyor.

Öte yandan, TSİ 20'de Richmond Fed Başkanı Barkin'in, TSİ 16'da ECB Yönetim Konseyi Üyesi Holzmann'ın ve TSİ 18.45'te ECB Yönetim Konseyi Üyesi Villeroy'un konuşmaları, Fed'in ve ECB'nin para politikasına ilişkin olası yeni sinyaller bakımından yakından izlenecek.

Yurt içinde ise, TSİ 10 'da TÜİK tarafından nisan ayına ilişkin dış ticaret dengesi verisi yayınlanacak. Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan nisan ayına ilişkin öncü dış ticaret verilerine göre, ihracat martta aylık %26,8 oranında artışla 23,6 milyar USD seviyesine yükselerek rekor seviyede gerçekleşmesinin ardından nisanda aylık %18,1 oranında gerileyerek 19,3 milyar USD seviyesinde gerçekleşmişti (ocak ayında 19,4 milyar USD, şubat ayında 18,6 milyar USD ve 2022 yılı ortalaması 21,2 milyar USD seviyesindeydi). İthalat ise martta aylık %4 artışla 31,9 milyar USD seviyesine kısmi yükselmesinin ardından nisanda aylık %11,8 gerileyerek 28,2 milyar USD seviyesinde gerçekleşmişti (ocak ayında 33,6 milyar USD ile rekor seviyeye ulaşmıştı ve 2022 yılı ortalaması 30,3 milyar USD seviyesindeydi). Nisanda ithalattaki düşüşte, enerji ve altın ithalatının gerilemesinin belirleyici olduğu gözlenmekteydi. Nisanda dış ticaret açığı ise aylık %6,1 oranında artışla 8,8 milyar USD seviyesine yükselmişti, 2022 yılında aylık ortalama dış ticaret açığı 9,1 milyar USD seviyesindeydi, aylık dış ticaret açığı rekor seviyeye ise 14,3 milyar USD ile ocak ayında ulaşmıştı. Dış ticaret verilerine 12 aylık kümülatif bazda bakıldığında ise, ihracat 255,7 milyar USD'den 251,7 milyar USD seviyesine gerilerken (kümülatif ihracat rekor seviyeye 256 milyar USD seviyesiyle ocak ayında ulaşmıştı), ithalat ise mart ayında ulaşılan rekor seviye olan 373,4 milyar USD'den nisanda 372 milyar USD seviyesine gerilemişti. Dış ticaret açığı da 120,4 milyar USD olmuştu.

TCMB Analitik Bilanço verilerine göre, 26 Mayıs haftasında toplam ve net rezervin azaldığını hesaplamaktayız. İlgili haftada toplam rezervin 3 milyar USD azalışla 98,6 milyar USD seviyesine gerilediğini, net uluslararası rezervin ise 2,2 milyar USD azalışla -2,4 milyar USD'ye geldiğini ve son iki haftada negatif bölgede seyrettiğini öngörmekteyiz.

Şirket haberleri

Aksa Enerji (AKSEN, Nötr): Şirket'in JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. tarafından gerçekleştirilen kredi derecelendirme süreci kapsamında, Uzun Vadeli Ulusal Notu geçen seneye göre sabit kalarak "AA (tr) / Stabil Görünüm); Kısa Vadeli Ulusal Notu ise geçen seneye göre sabit kalarak "J1+ (tr) / (Stabil Görünüm) " ile en yüksek notasyon olan yatırım yapılabilir seviyede belirlenmiştir. Uzun Vadeli Uluslararası Notu ise "BB / (Negatif Görünüm)" olarak Türkiye Cumhuriyeti ülke tavanı ile aynı olacak şekilde belirlenmiştir.

Kardemir Karabük Demir Çelik (KRDMA, KRDMB, KRDMD, Nötr): Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating,  Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Uzun Vadeli Ulusal Kurum Kredi Notu'nu yüksek yatırım düzeyi kategorisinde yer alarak AA+(Tr) ve Kısa Vadeli Ulusal Kurum Kredi Notu'nu "J1+ (Tr) olarak belirlemiştir. Uzun Vadeli Ulusal Kurum Kredi not görünümü ise "Stabil" olarak belirlenmiştir. Diğer taraftan, Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Kurum Kredi Notları, Türkiye'nin uluslararası not ve görünümlerine paralel olarak BB / Negatif olarak belirlenmiştir.

Ziraat GYO (ZRGYO, Pozitif): Şirket'in İzmir - Bayraklı portföyünde bulunan; yüzölçümü 165,6 m² olan, yüzölçümü 1.682,35 m² olan ve yüzölçümü 42.069,51 m² olan, toplam 2,2 milyar TL ekspertiz değerindeki arsa nitelikli taşınmazların %50 hissesi, Yönetim Kurulu kararı doğrultusunda 29.05.2023 tarihinde 1,1milyar TL (KDV Hariç) bedel üzerinden T.C. Ziraat Bankası A.Ş ve T. Halk Bankası A.Ş Mensupları Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı'na satılmıştır. Satış bedelinin 550mnTL'lik kısmı peşin olarak alınmış olup, kalan bölümü bir ay içerisinde tahsil edilecektir.

Sektör haberleri

Sigorta: Sigorta sektörünün üç aylık teknik kârları açıklandı. Sektör bu dönemde 5 milyar 94 milyon liralık teknik kâr elde ederken en yüksek kâra kaskoda ulaşıldı. Zorunlu trafikte ise 2,7 milyar liralık zarar yazıldı. Kaynak: Dünya

Diğer şirket haberleri

Akiş GYO (AKSGY): Şirket, İstanbul - Kadıköy İlçesi, Erenköy Mahallesi'nde bulunan taşınmazın Birgen İnşaat'a devredilmesi ve bu nedenle taşınmazın tamamının satışının Şirket ve Birgen İnşaat arasında Düzenleme Şeklinde Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesi akdedilmiş olup, Birgen İnşaat tarafından en geç 26.06.2023 tarihine kadar 37mn TL tutarındaki bakiye satış bedelinin ödenmesini ve ayrıca KDV borcunu ödeme yükümlülüğünün teminatını teşkil etmek üzere KDV tutarında 23.08.2023 tarihine kadar geçerli, kayıtsız, şartsız ve kesin banka teminat mektubunun teslim edilmesini müteakiben en geç 7 iş günü içerisinde tapu satış ve devir işlemi tamamlanacaktır.

Graintürk Tarım (GRTRK): Şirket'in bağlı ortaklığı Plantinyum Tarım Ürünleri A.Ş.'ye ait depolama tesisinin, bir diğer bağlı ortaklığı Grain Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. tarafından lisanslı depo olarak işletilmesi amacı ile,  Plantinyum Tarım Ürünleri A.Ş.'nin TMO kira sözleşmesinin feshi ve tesisin işletmesinin devir alınması için Toprak Mahsülleri Ofisi Genel Müdürlüğü'ne yapılan başvuru sonucu tesis, tüm bakımları yapılmış ve eksiksiz halde devir edilmiştir.  

Faiz piyasaları

Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %9,09'dan %8,99 seviyesine geriledi. TCMB dün 77,8 milyar TL'lik (%8,50'den, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Ayrıca BİST'te kotasyon yoluyla 192,9 milyar TL (%10'dan, 1 gün vadeli) kullandırdı. Toplam fonlama tutarı ise 399,8 milyar TL oldu.


Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde düşüşler görüldü. Buna göre, kısa vadeli tarafta 75 baz puana varan düşüşler görülürken, orta ve uzun vadeli tarafta 125 baz puana yaklaşan düşüşler gözlendi. 

Günlük özet piyasa verileri


Kaynak Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.