Sabancı, 6 girişimi 40 milyon TL’lik tohum yatırımıyla ‘kanatlandıracak’


Sabancı Topluluğu tarafından, girişimcilik ekosistemine ve açık inovasyona katkı sunma amacıyla hayata geçirilen Sabancı ARF Almost Ready to Fly girişim hızlandırma programının ikinci dönemi tamamlandı. Topluluk içinden 4, Topluluk dışından 9 ve global olarak 3 girişimin dahil olduğu program sonucunda, jüri değerlendirmesi olumlu sonuçlanan Carbon Centrum, Inodash, Nanoterial, Rumitech, Text2Test, UptechLabs toplam 39 milyon 650 bin TL’lik ek tohum yatırımına layık görüldü.

Tarih: 12 Ocak 2024 12:03:33

Vakıf Katılım

Sabancı Topluluğu tarafından, girişimcilik ekosistemine ve açık inovasyona katkı sunma amacıyla hayata geçirilen Sabancı ARF Almost Ready to Fly girişim hızlandırma programının ikinci dönemi tamamlandı. Sabancı ARF Almost Ready to Fly platformundan tohum yatırımı almaya hak kazanan girişimler, Sabancı Center’da düzenlenen Demo Day etkinliğinde açıklandı. Topluluk içinden 4, Topluluk dışından 9 ve global olarak 3 girişimin dahil olduğu program sonucunda, jüri değerlendirmesi olumlu sonuçlanan Carbon Centrum, Inodash, Nanoterial, Rumitech, Text2Test, UptechLabs toplam 39 milyon 650 bin TL’lik ek tohum yatırımına layık görüldü. Böylece Sabancı Holding, söz konusu girişimlerde azınlık hissesine sahip olarak şirketlerin büyüme yolculuğunun bir parçası oldu.

İki dönemde, toplam destek 140 milyon TL’yi buldu

20 haftalık eğitim ve mentorluk sürecinde; ürün ya da hizmet prototipini geliştirmek, ilk müşteri bağlantısını yapmak veya kestiği fatura sayısını artırmak için girişimcilerin her birine sağlanan 30 bin dolarlık nakit destek imkânıyla birlikte, ikinci faaliyet dönemi kapsamında girişimlere verilen toplam ayni ve destek tutarı 78 milyon 385 bin TL oldu. İlk faaliyet döneminde yapılan 60 milyon TL’lik destekle birlikte, Sabancı ARF Almost Ready to Fly girişim hızlandırma programının start-up ekosistemine yönelik toplam desteği de 140 milyon TL’ye ulaştı.

Dünyadaki dönüşüm yeni bir iş birliği kültürünü zorunlu kılıyor

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sabancı Holding Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanı Gökhan Eyigün, iki faaliyet döneminde toplam 30 girişimin büyüme yolculuğuna ortak olduklarının altını çizerken, “Dünyada yaşanan sürdürülebilirlik ve dijital odaklı dönüşüm, farklı bir iş birliği kültürünü de zorunlu kılıyor. Bu iş birliği sadece aynı ölçekteki kurumların bilgi paylaşımından, ticari ortaklığından ibaret değil. İş birliğinde kurumlar arası hiyerarşinin ortadan kalktığı; bilginin, fikrin, hızın, değer odaklı düşüncenin belirleyici olduğu bir düzenin içerisindeyiz. Sabancı ARF Almost Ready to Fly girişim hızlandırma programının temel amacı da bu dünya düzeninde, yeni, parlak fikirleri kanatlandırmak; onlara uçmayı öğrenecekleri bir ortam sunmak. Bu girişimlere azınlık hissedarı olmamızın altında yatan neden ise bugünün iş kültürüne uygun olarak, bu şirketlerin girişimci ruhunu yaşatabilmeye devam etmek. Sınırsız düşünmelerini, yaratıcı olmalarını, hayal kurabilmelerini teşvik etmek. İki dönemde de bizlerle birlikte olan tüm girişimcilerimizi tebrik ediyor, ikinci faaliyet dönemimizde tohum yatırımı almaya hak kazanan tüm girişimlerimize yeni yolculuklarında başarılar diliyorum.” dedi.

“Enerji ve İklim Teknolojileri”, “İleri Malzeme Teknolojileri”, “Dijital Teknolojiler” ve “Sağlık Teknolojileri” olmak üzere 4 ana başlıktaki iş fikirlerinin değerlendirme kapsamında alındığı ikinci dönem programına 500’ün üstünde girişimci başvuruda bulunmuştu.

İlk değerlendirme sonucunda, toplam 13 girişim ikinci dönem programına alınırken, 10. haftada yapılan ara değerlendirme ‘Flight Check’te de 3 global girişim programa dahil edildi.

Girişimler, 20 haftalık program boyunca, toplam 1124 saatlik eğitim ve mentor desteklerinden yararlandı.

Topluluk içinden programa dahil olan fakat Demo Day’de tohum yatırım alamayan girişimlerde görev alan 5 Sabancı Topluluğu çalışanı, şubat ayı itibarıyla özlük haklarında hiçbir kayıp yaşamadan, çalıştıkları göreve geri dönebilecek.

 

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.