9 farklı ülkeden 153 takım FIRST® Robotics Competition ile İstanbul’da bir araya geldi


TurkNet'in bu yıl da iletişim destekçisi olduğu yarışma, teknoloji tutkunu lise öğrencilerini robotların heyecan dolu dünyasında buluşturdu.

Tarih: 26 Mart 2024 16:23:09

Vakıf Katılım

İstanbul, Fikret Yüksel Vakfı tarafından organize edilen eğitim ile bilimin bir araya geldiği önemli bir etkinliğe daha sahne oldu.  İstanbul, Bosphorus, Haliç ve Marmara Regional isimleriyle düzenlenen 4 ayrı turnuvada 27 yabancı takımın da dahil olduğu, STEAM (bilim, teknoloji, mühendislik, matematik ve sanat) alanında yeteneklerini sergileyen teknoloji tutkunu öğrenciler, kendi yaptıkları robotlarla hayal güçlerinin sınırlarını zorladı.

Sanat teknoloji ile birleşti

TurkNet'in iletişim destekçisi olduğu FIRST® Robotics Competition, bu yıl 'Crescendo' teması çerçevesinde gerçekleşti. Takımlar, sanat ve teknolojinin harmonisini kendi tasarladıkları robotlarla sergilediler. Bu sezon liseli gençler Sanat Temalı Robotlarını, yaratıcı güçlerini kullanarak tasarladı, inşa etti ve programladı. Bir müzik festivalindeymiş gibi geçen etkinlikte, öğrenciler robotlarını kullanarak verilen görevleri tamamladı aynı zamanda da kendi iş planlarını oluşturup kaynak bularak sürdürülebilir bir takım oluşturdu ve “Duyarlı Profesyonellik” çerçevesinde yarıştı.

Girişimcilik yetenekleri gelişti

FIRST® Robotics Competition’da öğrenciler STEAM alanlarında yeteneklerini geliştirmenin yanında, sosyal konularda da kendilerini geliştirme şansı elde ettiler. Yarışmaya hazırlanmak için iş planı oluşturma, bütçe yönetimi, fon bulma, sponsorluk çalışmaları, takım oluşturma, görev dağılımı ve pazarlama faaliyetleri gibi pek çok alanda girişimci ruhlarını ortaya koyma fırsatı buldular.

20’nin üzerinde ödül sahibini buldu

Tasarladıkları robotlarla üç gün boyunca çeşitli projelere imza atan gençlere, hem mekanik hem de sosyal alanlarda 20’nin üzerinde ödül verildi. Yarışmanın en prestijli ödülü olan “FIRST Impact” ödülünü İstanbul Regional’da 6014-ARC (Robert Koleji), Bosphorus Regional’da 8153-Tech4Space (Açı Okulları), Haliç Regional’da 6429-4th Dimension (İzmir Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi) ve Marmara Regional’da 8054-Flare (FMV Erenköy Işık Özel Lisesi ve Fen Lisesi ) takımı aldı. Toplam 16 takım ABD’nin Houston şehrinde düzenlenecek uluslararası şampiyonaya katılma hakkı kazandı.

TurkNet gençlerin sesini geleceğe dönüştürüyor

Hedefine ulaşmak isteyen tüm girişimcilerin yanında olduğunu kaydeden TurkNet CEO’su Cem Çelebiler, “Kuruluşumuzdan bu yana ülkemizin teknoloji ekosistemini geliştirmeyi bir sorumluluk olarak gördük. Bu hedefe ulaşmanın en önemli yolunun, ülkemizin parlak gençlerini desteklemek olduğunu biliyoruz. Gençlerimizin teknoloji alanında yeteneklerini keşfetmelerine ve geliştirmelerine yardımcı olarak, ülkemizin geleceğine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Her birey için teknolojiye ulaşmada fırsat eşitliği sağlamak bizim için oldukça önemli bir konu. Bu doğrultuda, teknoparklara, üniversitelere ve 1 milyondan fazla kullanıcımıza yüksek hızlarda internet sunuyor ve ağımızı her geçen gün genişletiyoruz. Gençlerimizi hayata ve kariyer yolculuklarına hazırlamaya, onların potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olmaya ve tüm desteğimizle, gençlerimizin sesini geleceğe dönüştürmeye devam edeceğiz" dedi.

TurkNet Hakkında

1996’da bağımsız bir yeni nesil telekom operatörü olarak, bireylerin ve kurumların iletişim ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan TurkNet; internet veri merkezi ve barındırma gibi hizmetler sunuyor. TurkNet’in yaygın ve yüksek kapasiteli ulusal veri omurgası, Türkiye’nin her bölgesine yüksek kalitede güvenli hizmet sunabilmek üzere tasarlandı. Yenilikçi ürünler sunmak için yerel, ulusal ve uluslararası bağlantılarını sürekli genişleten TurkNet, Türkiye’nin En Büyük 100 Bilişim Şirketi arasında yer alıyor.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.