Akşener: “Bu seçim sığınmacılar sorunu açısından da bir referandum”


İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tarih: 26 Mayıs 2023 09:05

Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesi durumunda Türkiye’de yaşanabilecek gelişmelere ilişkin öngörülerini şöyle anlattı:

‘’En fazla kadınlarla, gençlerle ilgili edinilmiş haklar kaçacak. Bu ülkede nefes almak izne tabi olacak. Çünkü şartlar onu getirecek. Israrla üzerinde durduğum, sistem. Özne Sayın Erdoğan değil. Sizlerden birini oraya seçelim koyalım. 6 ay sonra ya psikiyatrik bir durum ortaya çıkar ya da bambaşka bir insan tipi ortaya çıkar.’’

‘’Sayın Erdoğan o kadar alıştı ki bu güce. Bu gücü bırakmamak için bir sürü hata, kusur ve muhtemelen hukuksuzluk var’’

Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’yle birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yetkilerini eleştiren Akşener, ‘’Bu sistemin başında oturan kişi bir gecede İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçti. Özne sayın Erdoğan değil burada. Böyle bir kararnameyle inanılmaz atamalar yapıldı. Seçilmeyi o kadar çok istiyor ki sayın Erdoğan. O kadar alıştı ki bu güce. Bu gücü bırakmamak için bir sürü hata, kusur ve muhtemelen hukuksuzluk var. Oradan ayrılmamak için her yolu denedi.” diye konuştu.

‘’Kılıçdaroğlu seçilirse AK Parti Anayasa değişikliği ister. Çünkü bu gücün kendilerine karşı kullanılmasını istemezler’’

Akşener, Meclis’in Cumhur İttifakı’nda olması sebebiyle Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı seçildiği takdirde sistemin aksamayacağının altını çizerek, “Bu büyük yetkilere sahip bir şahısla ilk önce sayın Erdoğan ve arkadaşları istemeyecektir. Sayın Erdoğan ve arkadaşlarının derhal ve behemehâl ‘Bu güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişi, yeni Anayasa değişikliğini hep beraber yapalım’ diyeceklerdir. Çünkü bu gücün kendilerine karşı kullanılmasını istemezler.” dedi.

“AK Parti ilk defa 2002’deki oy oranına döndü”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki 2,5 milyon oy farkına ilişkin değerlendirmede bulunan Akşener, ‘’İlk defa AK Parti 2002’deki oy oranına döndü. Yüzde 35. Sayın Erdoğan da birinci turda kazanamadı. Bu bir artık referandum hâline dönüyor ve 0-0 başlıyor. İki ittifaktan kim 2,5 milyon seçmene ulaşabilirse o kazanacak. Bizim burada şansımız daha iyi.” şeklinde konuştu.

“Vatandaşlığa geçmiş sığınmacılardan oy verenlerin sayısını bilen yok”

Akşener, seçimlerde oy kullanan sığınmacıların sayısına ilişkin “Tam anlamıyla bilen yok. Çünkü Türkiye'de konulan isimler alıyorlar, kendi ismini muhafaza etmiyor. Öyle olunca sadece Türkçesinden anlıyorsunuz. Çeşitli spekülasyonlar var. Ama iddia ediyorum. Biz bu seçimi kaybedelim, gelecek seçimlerde en az 1,5- 2 milyon sadece Suriyeli seçmen olur. Bir de vatandaşlık satılıyor o da ayrı bir durum. Sadece sığınmacılardan 1,5- 2 milyon seçmen olur. Ondan sonra gökyüzüne bakarız hep beraber.” ifadelerini kullandı.

“Bu seçim sığınmacılar sorunu açısından da bir referandum”

Seçimlerin birçok konu üzerinden referandum olduğunu vurgulayan Akşener; “Hırsızlık üzerinden, liyakatsizlik, kayırmacılık üzerinden; uyuşturucu, baronlar üzerinden, sığınmacılar üzerinden bir referandum.’’ dedi.

“Herkesi 13. Cumhurbaşkanı’nı Sayın kılıçdaroğlu olarak seçmeye davet ediyorum”

Akşener, Millet İttifakı olarak seçimleri kazandıkları takdirde; gençlere, kadınlara, üretime ve tarıma yönelik gerçekleştirecekleri vaatlerinden bahsederek, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Emeklisinden gencine, kadınından erkeğine herkesi sandığa davet ediyorum. Sandığa mutlaka gelip oy kullanmalarını, sayın Kılıçdaroğlu’na oy vermelerini, 13. Cumhurbaşkanı’nı da sayın Kılıçdaroğlu olarak seçmeye davet ediyorum.”

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Reklam724
Losev
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul