Alanç: "Katar’da şu anda 40’ın üzerinde görevde botumuz var"


ARES Tersanesi CEO’su Utku Alanç, savunma sanayi ürünlerine daha çok odaklandıklarını fakat ticari ürünlerinin de mevcut olduğunu söyledi.

Tarih: 22 Şubat 2024 11:17:04

Vakıf Katılım

 

Antalya'da düzenlenen Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı’na katılan ARES Tersanesi CEO’su Utku Alanç, Hibya Haber Ajansı'na açıklama yaptı.

Alanç, tasarlayıp ürettiklerinin yüzde 90’ının ihraç ürünü olduğunu belirterek, “Şu anda Savunma Sanayii Başkanlığımızın bir projesinde varız. Türk Sahil Güvenliği, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gümrük Muhafaza Teşkilatı için toplamda 188 adet bot üretiyoruz.” dedi.

"Katar’da şu anda 40’ın üzerinde görevde botumuz var"

Asker gemi inşa alanında uzmanlaştıkları bölümün performansa dayalı olduğunu ifade eden Alanç, “90 metrekarenin üzerindeki botlar uzmanlık alanımıza girmiyor. Bu alanda da özellikle Orta Doğu ve Afrika’da hedef pazarlarımız oldu. Bahreyn, Katar, Umman şu ana kadar ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler. Özellikle Katar’da şu anda 40’ın üzerinde görevde botumuz var.” diye konuştu.

Alanç, Umman Sultanlığı’na Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki ilk askeri gemi ihracatını gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek, projenin yaklaşık 1,5 sene önce tamamlandığını söyledi.

"Avrupalı rakiplerimizi geçip bir ihracatı daha Körfez ülkelerinde gerçekleştirmiş olacağız"

Mevcut konjonktürde gelişen diplomatik ilişkilerle ve artan diplomasiyle birlikte Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde aktivitelerinin arttığını dile getiren Alanç, şunları kaydetti:

“Savunma Sanayii Başkanımızın da bizleri çalıştayda yönlendirdiği üzere yerel üretime ağırlık veriyoruz Şu an bir ihalede yarışıyoruz. Yine yerel üretim katkısıyla olacak. Yarı devlet statüsünde bir tersaneyle orada bir ortaklığımız var. Projeyi gerçekleştirebilirsek o da umarım 1-2 ay içerisinde belli olacaktır. Avrupalı rakiplerimizi geçip bir ihracatı daha Körfez ülkelerinde gerçekleştirmiş olacağız.”

"Artan diplomasisi bizim işimizi biraz daha kolaylaştırıyor"

Alanç; Afrika, Tanzanya ve Nijerya’da botlarının olduğunun altını çizerek, “Hizmette olan yarı askeri nitelikte karakol gemilerimiz var. Aynı pazarda aktivitelerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin Afrika’da izlediği politikalar ve artan diplomasisi bizim işimizi biraz daha kolaylaştırıyor.” şeklinde konuştu.

"ULAQ markasını 2021 yılında çıkardık"

ARES Tersanesi’nin Ar-Ge’ye ciddi bir yatırımı ve personel anlamında desteğinin olduğunu belirten Alanç, açıklamasına şöyle devam etti:

“Meteksan Savunma ile ortak gerçekleştirdiğimiz Türkiye’nin ilk askeri silahlı insansız deniz aracı projesi ULAQ markasını 2021 yılında çıkardık. Bir güdüm mermi atışıyla aslında doğrudan bir fiili atışla testlerimize başladık. Birkaç hafta içerisinde testlerine başlayacağımız Deniz Kuvvetlerimize bir teslimatımız olacak. Yeni insansız deniz aracımızla hem su üstü hem de denizaltı savunma harbi konseptlerini gerçeklemiş olduk.”

Alanç, geçtiğimiz yıl IDEF Fuarı’nda bir kamikaze bot lansmanı yaptıklarını hatırlatarak, “Bu botumuzun da üretimlerini tamamladık. Kendi testlerimizi icra ediyoruz. Yakın zamanda umarım Türkiye’ye yeni bir ihracat projesi daha kazandıracağız.” dedi.

ARES Tersanesi’nin savunma sanayi ürünlerine daha çok odaklandığını ifade eden Alanç, Fakat ticari ürünlerimiz de mevcut. İhracat olduğu sürece her türlü ürün gamına açığız. Bu konuda yeni yatırımlar da yapıyoruz. Nitekim şu anda İngiliz firmasına devam eden bir ihracatımız var.” şeklinde konuştu.

"Avrupa’yı unutmamak lazım"

Alanç, rüzgar türbinlerine hizmet veren yeni gemilerin ihracat sözleşmelerini de imzalamayı hedeflerine değinerek, “Katar’da yaklaşık 6-7 senedir hizmette olan feribotlarımız da var. Ticari alanda hedeflediğimiz pazar Körfez ülkelerinden ziyade Avrupa. Bu sayede döngüden de çıkmak istiyoruz. Körfez, iyi bir pazar fakat bir yandan da Avrupa’yı unutmamak lazım. Orada da ciddi bir talep ve iyi bir pazar var.” ifadelerini kullandı.

“Regülasyonlar, özellikle deniz tarafında gitgide artıyor”

Regülasyonların özellikle deniz tarafında gitgide arttığını söyleyen Alanç, “2026 sene itibarıyla da neredeyse tüm dünya ülkelerine birçok yaptırım gelecek. Bu alanda da tahrik sistemlerinde alternatif enerji yolları arayışındayız. Tahrik sistemi tasarımcısı veya üreticisi değiliz ama alternatif enerjileri tasarımlarımıza nasıl entegre edebiliriz, nasıl o yönde yeni tasarımlar geliştirebileceğimiz konusunda da Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz.” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.