Altıntaş: TOGG ile BYD arasında rekabet mi iş birliği mi olacak?


Demokrat Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, BYD firmasına verilen teşviklerin detaylarının açıklanmasını talep ederek, Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın yanıtlaması talebiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesi verdi.

Tarih: 11 Temmuz 2024 16:10:16

Vakıf Katılım

Demokrat Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın yanıtlaması talebiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde BYD firmasına verilen teşviklerin detaylarının açıklanmasını talep ederek, “Türkiye’nin yerli otomobil projesi olan TOGG ile bu yeni yatırım arasında bir rekabet veya işbirliği durumu söz konusu mudur?” sorusunu yöneltti.

Cumhurbaşkanı kararıyla Haziran ayının başında Çin menşeli oto ithalatına getirilen yüzde 40 ek mali yükümlülük kararının ardından geçtiğimiz haftalarda bir düzenleme yapılarak, Türkiye’de yatırım yapacağını taahhüt eden Çin menşeli oto üreticilerinin yüzde 10’luk gümrük vergisiyle otomobil satmaya devam etmesine karar verildiğini hatırlatan Altıntaş, Bakan Bolat’a şu soruları yöneltti:

"Yatırım kararı alan firmaların yüzde 40 ek mali yükümlülükten muaf olması için yatırımı tamamlamaları beklenecek midir yoksa yatırım teşvik belgesinin düzenlenmiş olması muafiyet için yeterli midir?"

"Yatırımın hayata geçirilmemesi halinde, yatırım teşvik belgesinin düzenlenmesi ile yatırımın hayata geçirilmediğinin anlaşılması arasında geçen sürede firmanın ek mali yükümlülükten muaf olarak yaptığı satışlar için geriye dönük tahsilat yapılacak mıdır?"

"BYD ile yapılan yatırım anlaşmasında, yedek parçaların Türk firmalarından tedarik edilmesi şartı var mıdır?"

"Anlaşmanın finansal yapısı ve Türkiye'nin bu yatırım için sağlayacağı teşvikler nelerdir?"

"Bu yatırımın Türkiye’deki istihdama etkisi nasıl olacaktır?"

"Bu anlaşmanın, Türkiye’nin diğer ülkelerle olan ticari ilişkilerini nasıl etkilemesi beklenmektedir?"

"Elektrikli araç fabrikasının kurulması sürecinde çevresel etkiler göz önünde bulundurulmuş mudur? Bu konuda alınacak önlemler ve uygulanacak çevresel politikalar nelerdir?"

"Türkiye’nin yerli otomobil projesi olan TOGG ile bu yeni yatırım arasında bir rekabet veya işbirliği durumu söz konusu mudur?"

"Anlaşma kapsamında, ülkemize elektrikli araç üretim alanında teknoloji transferi sağlanacak mıdır?"

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.