Ankara’da ABD’nin iş jetleri üretilecek


Türk havacılık sektörü, yalnız hava taşımacılığı değil, üretim yetkinlikleriyle de dikkat çekiyor. Son olarak Ankara merkezli BMH Havacılık, ABD’de çok amaçlı küçük iş jeti olarak tasarlanan MSC Aerospace SyberJet SJ30i uçağ

Tarih: 07 Ekim 2022 16:26:20

Vakıf Katılım

Türkiye birçok sektörde olduğu gibi havacılık endüstrisinde de dünya çapında imalat merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Son olarak Ankara merkezli BMH Havacılık ve Yatırım A.Ş, 1986’da Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Edward Swearingen tarafından çok amaçlı küçük iş jeti olarak tasarlanan MSC Aerospace SyberJet SJ30i uçağının tekrar üretilmesi için İstanbul AirShow’da anlaşma imzaladığını duyurdu. FAR 121 sertifikasıyla Ankara’da ‘SJA Türkiye’ adıyla kurulacak şirketin, SJ30i’nin üretim ve tasarım sorumluluğunu üstleneceği bildirildi.

Uçaklar 2024’te teslim edilecek

BMH Havacılık’tan yapılan açıklamaya göre, anlaşma çerçevesinde Ankara’da üretilecek uçakların teslimatına, 2024’ün ilk çeyreğinde başlanacak. Koltuk kapasitesi 6 ila 8 arasında değişen, 4 bin 630 km menzile sahip SJ30i’nin üretimine tekrar başlanmasıyla birlikte gelişmekte olan pazarlarla uyumlu jet, globalde satışa sunulacak. Son yıllarda savunma ve havacılık alanında tasarım ve üretim kapasitesini artıran ülkemiz ise bu sayede iş jeti alanında da sektörün dinamiklerini belirleyen oyuncu konumuna ulaşacak.

Anlaşma iki ülke arasında birden fazla iş ortaklığı doğurdu

Kendi sınıfındaki diğer jetlerden daha hızlı ve yüksekten uçma kapasitesine sahip SJ30i uçağının Türkiye’de üretilme kararı, anlaşma kapsamında birçok iş ortaklığını da beraberinde getiriyor. SJA Türkiye, uçağın üretim ve tasarımı konusunda üretimdeki proje ortağı, Ostim’in havacılık ve uzay kümelenmesi olan OSSA ile beraber çalışacak. SJA Türkiye, Ar-Ge hususunda da Ostim Teknik Üniversitesi ile işbirliği yapacak. Özel jetin motorlarının üretilmesi için ABD’de Williams Engines ile işbirliği yapılırken, Sybervision aviyonik takımının tedarikçisi de Honeywell olacak.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul