Antibiyotik direnci hakkında bilinmeyenler


Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti Tek Sağlık Çalışma Grubu Kurucu Başkanı Doç. Dr. Serap Süzük Yıldız antibiyotik direncini değerlendirdi.

Tarih: 20 Kasım 2023 17:10:11

Vakıf Katılım

Antibiyotik direncinin, bakterilerin antibiyotik tedavisine verdikleri cevapla ilgili olduğunu belirten Yıldız, direncin bakterilerin antibiyotiğe maruz kaldıklarında hayatta kalma yeteneklerini geliştirmeleriyle ortaya çıktığını açıkladı. Bu durumun, antibiyotiklerin bakterilere zarar verme seviyelerine karşı geliştirdikleri savunmalar sonucunda gerçekleştiğini ifade etti.

Antimikrobiyal Direncin, "Tek Sağlık" perspektifinden ele alınması gerektiğini  söyleyen Yıldız, şunları ifade etti:

 “Antibiyotik direnci aslında bakteri açısından değerlendirildiğinde bir hayatta kalma stratejisidir. Bu nedenle, yeni herhangi bir antibiyotik, dirence yönelik soruna çözüm olmaktan çok uzaktır. Direnç azaltılabilir bir sorun olmaktan ziyade yönetilebilir bir sorundur ve bu yönetim sadece insan sağlığı değil, birçok sektörün birlikte çalışması ile mümkün olabilecektir. Bu amaçla geliştirilen Tek Sağlık yaklaşımı direncin yönetilmesindeki en önemli perspektiftir.”

Yıldız, bu yaklaşımın farklı sektörler arasında koordinasyon ve iş birliğini teşvik ettiğini söyledi. Antibiyotik direncinin sadece insan kullanımıyla değil, hayvancılık, tarım ve endüstri sektörlerindeki kullanımlarla da ilişkili olduğunu vurgulayan Yıldız, bu konuda geliştirilecek politikaların ortaklaşa oluşturulması ve uygulanması gerektiğini vurguladı.

Doç. Dr. Serap Süzük Yıldız, antibiyotik direnciyle mücadelede farklı sektörlerdeki profesyonellerin ve halkın eğitilmesinin önemli olduğunun altını çizerek sağlık profesyonellerine yönelik antibiyotik kullanımı ve seçimine ilişkin yönergelerin takip edilmesi çağrısında bulundu. Öte yandan Yıldız, soğuk algınlığı gibi durumlarda reçetesiz antibiyotik kullanmama konusunda çağrıda bulundu.

Antibiyotik Direnci konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 18-24 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası'nın önemine de değinen Yıldız, antibiyotiklerin doğru tanı ve hekim önerisiyle kullanılmasının önemini vurguladı.


 

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.