Bilgisayar mühendisliği uygulamaları, sağlıkta kaliteyi yükseltiyor


İstanbul Atlas Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Recep Duranay, bilgisayar mühendisliğinin çalışma alanlarına ilişkin bilgi verdi.

Tarih: 05 Temmuz 2024 15:30:05

Vakıf Katılım

İstanbul Atlas Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Duranay, bilgisayar mühendisliğinin hızla gelişen teknoloji dünyasında geniş bir yelpazede kritik rol oynadığını belirterek, “Günümüzde en çok çalışma yapılan alanlardan bazıları yapay zeka (AI), makine öğrenimi, veri bilimi, siber güvenlik, bulut bilişim ve nesnelerin interneti (IoT) olarak öne çıkmaktadır.” dedi.

Yapay zeka ve makine öğreniminin çeşitli sektörlerde verimliliği artırmak ve karar verme süreçlerini iyileştirmek için kullanıldığını belirten Dr. Öğretim Üyesi Recep Duranay, “Veri bilimi ise büyük veri setlerini analiz ederek işletmelere stratejik avantajlar sağlamaktadır. Siber güvenlik, artan dijitalleşme ile kritik hale gelirken, bulut bilişim ve IoT, dijital dönüşümün temel taşları olarak kabul edilmektedir.” diye konuştu.

Sağlık sektöründe bilgisayar mühendisliğinin, önemli yenilikler ve gelişmeler sağlayarak tıp dünyasında devrim yarattığını belirten Duranay, bu alandaki başlıca çalışma konuları arasında yapay zeka (AI), makine öğrenimi, büyük veri analizi, tıbbi görüntü işleme, robotik cerrahi ve tele-tıp bulunduğunu söyledi.

Duranay bilgisayar mühendisliğinin sağlık alanında getirdiği yenilikleri şöyle sıraladı:

''Yapay zeka ve makine öğrenimi, sağlık hizmetlerinde hızlı ve doğru teşhisler konulmasında büyük rol oynamaktadır. Sağlık sektöründe büyük veri analizi, hasta kayıtlarının, genetik bilgilerin ve diğer sağlık verilerinin incelenmesini içerir. Bilgisayar mühendisliği, tıbbi görüntü işleme alanında da önemli rol oynar. Robotik cerrahi, minimal invaziv ameliyatlar için robotik sistemlerin kullanılmasıdır.''

Dr. Öğretim Üyesi Duranay, bilgisayar mühendisliğinin sağlık sektöründeki bu çeşitli uygulamalarıyla tıbbi süreçleri daha verimli, etkili ve erişilebilir hale getirdiğini ve sağlık hizmetlerinin kalitesini artırdığını ifade etti.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.