Bilim insanları alarm veriyor: Atlantik'teki akıntılar kritik eşiğe yakın


STOCKHOLM - 13.02.2024 - HİBYA - Hollanda'daki Utrecht Üniversitesi'nde yapılan yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre, Gulf Stream akıntısını da içeren Atlantik'teki akıntı sistemi, eriyen buzullardan tatlı su girişi sonucu çökme tehlikesiyle karşı karşıya.

Tarih: 13 Şubat 2024 11:26:11

Vakıf Katılım

Araştırmacı René von Westen, bu durumun iklim üzerindeki etkisinin yıkıcı olacağını söyledi.

Karmaşık iklim modellerini kullanan araştırmacılar, İskandinavya'daki nispeten ılıman iklime katkı yapan Gulf Stream'i de içeren bir sistemde Atlantik'te ısı ve tuzlu suyun nasıl hareket ettiğini incelediler.

Grönland ve Kuzey Kutbu'ndaki buzların erimesinden kaynaklanan tatlı su akışı, akıntıların gücünün azalmasına neden oluyor. Bilgisayar modellemelerinde araştırmacılar, gelişimin bir "kritik eşiğe", yani akıntı sisteminin tamamen çöktüğü bir kırılma noktasına kadar devam ettiğini gösteren "erken uyarı işaretleri" görüyorlar.

Araştırmanın Baş Yazarı, Utrecht Üniversitesi'nden René van Westen, "kırılma noktasının" Kuzey Avrupa için büyük sonuçlar doğurabileceğini söylüyor.

René van Westen, "Bazı değişiklikler hızlı ve çarpıcıdır. Örneğin İsveç'te sıcaklıkların bir yüzyıl içinde 20 dereceye kadar düştüğünü görüyoruz" dedi.

Modellemeye göre, İsveç'te ortalama sıcaklık on derece düşüyor. Buna ek olarak, İsveç'in batı kıyılarında deniz düzeyinin bir metreye kadar yükselmesi kaçınılmaz.

Çalışma çığır açıcı çünkü atmosferden, okyanustan ve karadan alınan verileri analiz ediyor. Araştırmacılar, öte yandan güney Atlantik'teki tuzluluğu da incelediler. René van Westen'e göre mevcut iklim modellerinin çoğu, "kırılma noktası" olaylarının riskini hafife alıyor.

Ancak çalışma kritik eşiğin ne zaman aşılabileceğine dair bir cevap veremiyor. Ancak modeller bunun muhtemelen yüz yıl içinde gerçekleşeceğini gösteriyor.

René van Westen, "Bu, Dünya'nın mevcut iklimini ciddi şekilde bozacak ve bundan uzak durmalıyız, çünkü etkisi yıkıcı olacak" dedi.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.