"Bir yanda mavi deniz, diğer yanda vaha"


CGTN Muhabiri Seçil Dong, CGTN'nin sunduğu "Bir yanda mavi deniz, diğer yanda vaha" adlı Güney Çin Denizi çevre koruma konulu belgeseli hakkında bigiler verdi.

Tarih: 11 Temmuz 2024 13:48:45

Vakıf Katılım

CGTN Muhabiri Seçil Dong, "Kumsalda büyük ağaçlar nasıl yetiştirilir? Güney Çin Denizi'ndeki balıkçılar nasıl düzgün su ve elektrik şebekelerine sahip deniz manzaralı villalarda yaşayabilir? Yaralı yavru kaplumbağaları denize kim geri gönderecek? Solmuş mercanlar yeniden canlanabilir mi?" gibi soruların cevaplarının CGTN'nin sunduğu "Bir yanda mavi deniz, diğer yanda vaha" adlı Güney Çin Denizi çevre koruma konulu belgeselde bulunabileceğini ifade etti.

Dong, 2014-2024 yıllarında Çin'in Hainan eyaletinin Sansha kentindeki çevre koruma, ada üzerindeki yapılaşma ve halkın yaşam seviyesini yükseltmeye dair çabaların CGTN kamerası ile kaydedildiğini belirtti.

Adada yeni köy inşa ettiler

Zhaoshu Adasının on yıl içinde mütevazı bir gecekondu kasabasından modern bir balıkçı köyüne dönüştüğünü aktaran CGTN Muhabiri Seçil Dong, "Chen Siyu ve ailesi, bu büyük değişikliği bizzat yaşadı." dedi.

2014 yılında Chen Siyu ve ailesini, derme çatma bir barakada yaşadıkları ve evsel kullanım için sularının olmadığına dikkat çeken Dong, "2016 yılında adada elektrik, rahat internet hizmeti ve tatlı su erişimi sağlandı." açıklamasını yaptı.

Dong, 2024 yılında ise Chen Siyu ve ailesinin, artık deniz manzaralı bir villada oturduklarını bildirdi.

Kumda bir vaha yarattılar 

Sansha kentine bağlı Yongxing Adası'ndaki başarılı inşa deneyiminin, Güney Çin Denizi'ndeki diğer adaların gelişimine örnek olduğunu aktaran CGTN Muhabiri Seçil Dong, "Tek bir ağacın bile bulunmadığı beyaz kumdan bir adayı yeşillendirmek için pek çok zorluğun üstesinden geldiler." dedi.

Dong, sonunda toprağı iyileştirme, kanalizasyonu yeniden kullanma ve özel fidanlıklar yetiştirme gibi yöntemlerle Yongxing Adası'nın yeşillendirme oranının yüzde 95'in üzerine çıkartıldığını belirtti.

Deniz kaplumbağalarının koruyucuları

Sansha kentinde yer alan ve yüzölçümü 0,4 kilometrekare olan Kuzey Adasının, Güney Çin Denizi'nde yaşayan deniz kaplumbağalarının önemli yuvalama alanlarından biri olduğuna dikkat çeken Dong, "Aynı zamanda şu anda Çin’deki en büyük yeşil kaplumbağa yuvalama alanıdır." şeklinde konuştu.

Dong, deniz kaplumbağalarının korunması için birçok gücün bu noktada birleştiğini vurgulayarak "Gönüllüler, üniversite profesörleri ve Çin Deniz Polisi kaplumbağaların korunmasında önemli rol oynadı." dedi.

Deniz dibini "ağaçlandırdılar"

Mercan resifleri, tüm deniz türlerinin yaklaşık üçte birine yaşam ortamı sağladığını ve deniz biyoçeşitliliği için önemli bir güvence oluşturduğunu hatırlatan CGTN Muhabiri Seçil Dong, şöyle devam etti:

" Ancak mercan resifleri okyanus sularının ısınması, ekinodermler ve insan faaliyetlerinden kaynaklanan çoklu tehditler altında hızla bozuluyor. Çinli bilim insanları laboratuvarlarda ve doğal sularda mercan "yetiştiriyorlar". Çin Bilimler Akademisi Güney Çin Denizi Oşinografi Enstitüsü'nden yardımcı araştırmacı Zhang Yuyang da bunlardan biri. Kendisi ve ekibi, yapay mercan yetiştirme ve nakli yoluyla Zhaoshu Adası ve Wuzhizhou Adası'nda etkili mercan restorasyon çalışmaları gerçekleştirdi. Zhang Yuyang, Güney Çin Denizi ekosisteminin birbirine bağlı olduğunu ve Çin'in tek başına korumayı tamamlayamayacağını vurguladı."

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.