Bitcoin, yaşanan düşüşlere rağmen her zamankinden daha güçlü görünüyor


Bitfinex Alpha Raporu’na göre Bitcoin, para politikalarından kaynaklı enflasyon risklerine karşı güvenli bir liman olarak öne çıkarken, son dönemde yaşanan satış baskısına rağmen değerini koruyor. Satışların genellikle kısa vadeli yatırımcılar tarafından gerçekleştirildiği, uzun vadeli yatırımcıların ise bu süreçte harekete geçmediği belirtiliyor.

Tarih: 16 Mayıs 2024 14:46:07

Vakıf Katılım

104. Bitfinex Alpha Raporu’na göre Bitcoin gücünü korumaya devam ediyor. Geçen hafta ağ üzerinde yapılan işlem sayısı kutlanırken, Bitcoin’in değer koruma ve para politikalarından kaynaklı enflasyonlara karşı güvence olarak sunduğu; hızlı ve ucuz bir biçimde merkezi bir otorite olmaksızın transferini mümkün kılan özelliği tekrar hatırlandı.

Son bir haftada Bitcoin üzerinde bir satış baskısı açığa çıktı. Hafta başında 65 bin dolar olan Bitcoin, 60 bin dolar civarına düştü. Satışın genellikle kısa vadeli yatırımcılardan kaynaklandığı vurgulanırken, uzun vadeli yatırımcıların sürece dahil olmadığı gözlemlendi. Nisan ayında yaşanan uzun vadeli yatırımcı dağılımı etkisini kaybederken, on-chain veriler son satışa katılmadıklarına işaret ediyor.

Örneğin, geçen çarşamba günü ABD'deki Bitcoin ETF'lerinden sadece biri giriş yaparken, cuma günü popüler Blackrock ETF’inin bir miktarı giriş yaptı. Buna rağmen bu girişler GBTC'de gözlemlenen çıkışın yanında oldukça az kaldı. Ancak geçen hafta pazartesi ve ondan önceki cuma günlerine bakıldığında, GBTC dahil her fonun net pozitif girişler yaşadığı gözlemlendi. BTC ETF'lerinde devam eden bu dalgalanmaların, dip seviyeye ulaşacağına dair tahminleri desteklediği düşünülüyor.

Kripto dünyasındaki son gelişmelere bakıldığında ABD Temsilciler Meclisi’nin, bankaların müşteriye ait kripto varlıkları bilançolarında göstermelerini zorunlu tutan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dayatımlarına karşı çıkan bir önergeyi onaylaması öne çıktı. Bu olumlu bir gelişme olarak görülse de Başkan Biden bu karara karşı çıktı ve kripto endüstrisinin bütünlüğünü sağlamak için düzenleyici denetimlerin gerekli olduğunu savundu.

Aynı zamanda SEC, Ripple Labs'a karşı başlattığı yasal sürece Ripple'ın XRP işlemlerinde ihmalkarlık yaptığı iddialarına dair savunmasına karşı çıkarak devam ediyor. SEC, Ripple'ın 2020'den bu yana herhangi bir ihlalde bulunmamış olmasına rağmen, gelecekte yaşanabilecek olası ihlallere önlem olarak Ripple'a karşı caydırıcı dayatmalarda bulunabilmesi gerektiğini savunuyor.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.