Çin: Filipinler'den Ren'ai Resifi'ndeki için askeri gemisini çekmesini istiyor


Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, Çin’in Filipinler’den Ren’ai Resifi’nin ekolojik ortamına yönelik zararları önlemek için yasa dışı olarak girdiği sularda karaya oturan askerî gemisini çekmesini istediği bildirildi.

Tarih: 10 Temmuz 2024 17:00:14

Vakıf Katılım

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, Çin’in Filipinler’den Ren’ai Resifi’nin ekolojik ortamına yönelik zararları önlemek için yasa dışı olarak girdiği sularda karaya oturan askerî gemisini çekmesini istediği bildirildi.

Çin Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Güney Çin Denizi Ekoloji Merkezi ve Güney Çin Denizi Kalkınma Araştırma Enstitüsü tarafından ortaklaşa hazırlanan "Yasadışı Olarak Karaya Oturan Askerî Geminin Ren’ai Resifi’ndeki Mercan Kayalıklarının Ekosistemini Bozmasına İlişkin Araştırma Raporu kısa süre önce yayımlandı. Raporda, karaya oturan Filipinler askerî gemisinin Ren’ai Resifi’ndeki mercan kayalıklarının ekosisteminin çeşitliliğine, istikrarına ve sürekliliğine ciddi zarar verdiğini belirtildi.

Basına yansıyan bir habere göre, Filipinler’in Güney Çin Denizi Özel Harekat Ekibi tarafından dün yapılan açıklamada, Çin Güney Çin Denizi’ndeki mercan kayalıklarına onarılamaz hasar vermekle suçlandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Jian olağan basın toplantısında söz konusu haberle ilgili olarak, Ren’ai Resifi’nin Çin’in Nansha Adaları’nın bir parçası olduğunu vurgulayarak, Çin’in daima Nansha Adaları’ndaki mercan kayalıklarının ekosistemi ve etrafındaki deniz ortamına büyük önem verdiğini ve onları korumak için somut önlemler aldığını belirtti.

Lin, şunları söyledi: “Çin tarafından yayımlanan raporda, Ren’ai Resifi’ndeki mercan kayalıklarının ekosisteminin bozulmasına yol açan en önemli sebebin, Filipinler askerî gemisinin yasa dışı olarak karaya oturması ve onunla ilgili olarak yürütülen faaliyetler olduğu net bir şekilde belirlendi. Bu, nesnel gerçeklere ve bilimsel araştırmalara dayalı olarak varılan bir sonuç. Çin, Filipinler’den Ren’ai Resifi’nin ekolojik ortamına yönelik zararları önlemek için karaya oturan askeri gemisini çekmesini istiyor.”

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.