Çin, karbon emisyonlarının zirvesine planlanandan önce çıkacak


Wall Street Journal’'da çıkan bir habere göre Çin, iklim değişikliği bağlamında oluşturduğu yeni enerji projelerinde ilerleyerek, ülkeyi karbon emisyonlarının doruğuna varıp onu aşmayı, planlanandan önce başarmaya hazır durumda.

Tarih: 13 Şubat 2024 14:15:38

Vakıf Katılım

Wall Street Journal’'da çıkan bir habere göre Çin, iklim değişikliği bağlamında oluşturduğu yeni enerji projelerinde ilerleyerek, ülkeyi karbon emisyonlarının doruğuna varıp onu aşmayı, planlanandan önce başarmaya hazır durumda. Gerçekten de uluslararası iklim gözlemcileri Çin’in karbonlu enerji yerine temiz enerji kullanma yolunda pek çok uzmanın beklediğinden daha hızlı ilerlediğini belirtti.

Küresel enerji sektöründeki gelişmeleri izleyen uluslararası bir kuruluş olan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Çin’in 2023 elektrik talebi artışının bütünüyle yeni kurulan temiz enerji kapasitesi aracılığıyla karşılanmış olduğunu ve bunun da ülke tarihinde ilk kez vuku bulduğunu ortaya çıkardı. Bu, IEA’ya göre, Çin’in kömür ile çalışan enerji tesislerinden kaynaklanan karbon emisyonlarının önümüzdeki yıllardan itibaren düşeceği anlamına geliyor.

Çin’in yenilenebilir enerji kurulu kapasitesi, 2023 yılında 1,45 milyar kilovatı aştı. Bu miktar ülkenin toplam kurulu enerji üretim kapasitesinin yüzde 50 kadar üzerinde. Bu veriler, örneğin Çin’deki emisyonları uydu ile görüntüleyen Birleşik Krallık’taki sivil toplum kuruluşu Transit Zero gibi üçüncü taraf kuruluşlarının verileriyle de örtüşüyor. 

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.