Çin, küresel güneş paneli pazarının yüzde 80’ine sahip


Çin, fotovoltaik güneş paneli üretiminde dünyanın ilk sırasında yer alıyor. Çin tarafından üretilen fotovoltaik paneller, Bloomberg’in nisanda duyurduğuna göre, kendi iç pazarının talebini fazlasıyla aşıyor.

Tarih: 10 Temmuz 2024 13:39:41

Vakıf Katılım

Çin, fotovoltaik güneş paneli üretiminde dünyanın ilk sırasında yer alıyor. Çin tarafından üretilen fotovoltaik paneller, Bloomberg’in nisanda duyurduğuna göre, kendi iç pazarının talebini fazlasıyla aşıyor. Çin, salt 2023 yılında, ABD’nin tüm zamanlarda yerleştirdiğinden fazla fotovoltaik tesis oluşturdu. Bu eğilim süreklilik kazandı; 2023 yılında ABD 179 gigavatlık kapasite kurdu. Oysa Çin 2024 yılının ilk üç ayında 660 gigavat kurulu kapasite oluşturdu.

Avrupa ve ABD, son aylarda yerel üretimi destekleyerek bu gidişe ayak uydurmaya çalışsa da pazardaki Çin hakimiyeti devam ediyor. Le Monde’da yer alan bir habere göre, fotovoltaik panellerin ithaline ilişkin olarak Washington tarafından konulan engellere karşın son yıllarda bu alandaki iş hacminin ancak yüzde 14 kadarı Çin’den Güneydoğu Asya ülkelerine taşındı ve yüzde 3 kadarı Avrupa’da ve yüzde 1 kadarı da ABD’de kaldı.

Bu durumuyla Çin, iç pazarın talebini karşıladıktan sonra bile küresel piyasaların yüzde 80’inin ihtiyacına yanıt verecek kapasiteye sahip. 

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.