Çin, küresel inovasyon endeksi sıralamasında 10. sırada


Çin Bilim ve Teknoloji Geliştirme Akademisi (CASTED) tarafından bugün yayımlanan “Ulusal İnovasyon Endeksi 2022-2023” adlı raporda, Çin’in inovasyon kapasitesinin kapsamlı sıralamasının dünyada 10. sıraya yükseldiği bildirildi.

Tarih: 21 Kasım 2023 16:38:48

Vakıf Katılım

Çin Bilim ve Teknoloji Geliştirme Akademisi (CASTED) tarafından bugün yayımlanan “Ulusal İnovasyon Endeksi 2022-2023” adlı raporda, Çin’in inovasyon kapasitesinin kapsamlı sıralamasının dünyada 10. sıraya yükseldiği bildirildi.

Raporda, inovasyon kaynağı, bilgi yaratıcılığı, işletme inovasyonu, inovasyon verimliliği ve inovasyon ortamı açılarından Çin’in de aralarında bulunduğu 40 ülke arasında kıyaslama ve değerlendirme yapıldı.

Rapora göre, 2023 yılında Çin’in ulusal inovasyon endeksi bir önceki yıla göre üç sıra yükselerek dünyada 10. sıraya çıktı. Çin, sıralamada ilk 15’e giren tek gelişmekte olan ülke konumunda. Çin aynı sıralamada 2000 yılında dünyada 38. sıradayken 2011 yılında 20. sıraya çıkmıştı.

Rapora göre, Çin’de kişi başına GSYH nispeten düşük seviyede kalırken, Çin’in Ar-Ge yatırımı ülke ekonomisinin yüzde 2’ini aşıyor. Çin bu konuda orta gelirli ülkeler arasında ön sıralarda yer alıyor.  

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.