Çin-Bangladeş ilişkisi kapsamlı stratejik iş birliği ve ortaklık seviyesine çıkarıldı


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün başkent Beijing’de yer alan Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda resmi Çin ziyaretinde bulunan Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina ile bir araya geldi.

Tarih: 10 Temmuz 2024 16:42:16

Vakıf Katılım

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün başkent Beijing’de yer alan Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda resmi Çin ziyaretinde bulunan Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina ile bir araya geldi.

İki lider, Çin-Bangladeş ilişkisinin kapsamlı stratejik iş birliği ve ortaklık seviyesine yükseltileceğini açıkladı.

Xi görüşmede, önümüzdeki yıl iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümü vesilesiyle, yüksek nitelikli Kuşak ve Yol işbirliğini derinleştirmek, tüm alanlardaki iş birliğinin derinliği ve genişliğini artırmak, ikili kapsamlı stratejik iş birliği ve ortaklık ilişkisinin istikrarlı şekilde ilerlemesini hızlandırmak için çalışmaya hazır olduklarını belirtti. 

Xi, Bangladeş’i bağımsız dış politika uygulama, kendi koşullarına uygun bir kalkınma yolu izleme, ulusal egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü koruma ve her türlü dış müdahaleye karşı çıkma konularında desteklediklerini vurguladı.

Bangladeş’le parti ve hükümet yönetimi ile kalkınma politikaları hakkındaki iletişimi güçlendirmeye, kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini pekiştirmeye, ekonomi, ticaret ve yatırımlar ile bağlanırlık gibi alanlardaki iş birliğini derinleştirmeye istekli olduklarını dile getiren Xi, daha fazla Çinli şirketi Bangladeş’le endüstri ve yatırım iş birliğini güçlendirmeye, iki ülkenin endüstri ve tedarik zincirlerinin entegre bir şekilde gelişmesini hızlandırmaya ve Bangladeş’in ulusal kalkınmasını gerçekleştirmesine yardımcı olmaya teşvik edeceklerini ifade etti.

Önümüzdeki yıl Çin-Bangladeş Kültürel ve Beşeri İletişim Yılı etkinliklerinin iyi bir şekilde düzenlenmesini, iki ülke arasındaki kültür, turizm, medya ve spor gibi alanlardaki iletişim ve iş birliğinin güçlendirilmesini temenni eden Xi, Bangladeş’le uluslararası ve bölgesel işlerdeki eşgüdümü yoğunlaştırmaya, Birleşmiş Milletler ve diğer çok taraflı çerçevelerdeki koordinasyon ve işbirliğini güçlendirmeye, insanlığın kader birliği oluşumunu hızlandırmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina milli kurtuluş ve yoksulluğu azaltarak kalkınma davasının ilerletilmesine çalıştıklarını ve Çin’e bu süreçte sağladığı değerli desteklerden dolayı müteşekkir olduklarını belirtti.

Çin’in başarılı kalkınma deneyimlerinden yararlanmak, iki ülke arasında ekonomi ve ticaret, altıyapı tesisleri ve yoksulluğu azaltma alanlarındaki işbirliğini genişletmek istediklerine işaret eden Hasina, Çin’le kültürel ve beşeri iletişimi güçlendirmeyi de istediklerini kaydetti.

Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin bölgenin ekonomik kalkınması ve halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesini büyük ölçüde hızlandırdığına dikkat çeken Hasina Kuşak ve Yol kapsamındaki işbirliğine aktif katılmayı sürdüreceklerini ifade etti.

Tek Çin ilkesine kararlılıkla bağlı kaldıklarını ve Çin’in Taiwan sorunundaki duruşunu desteklediklerini, dış güçlerin Çin’in içişlerine müdahale etmesine kararlılıkla karşı çıktıklarını ve Çin’in kendi temel hak ve çıkarlarını korunmasına destek verdiklerini belirten Hasina, Bangladeş-Çin kapsamlı stratejik iş birliği ve ortaklık ilişkilerinde daha büyük gelişmeler kaydedileceğine inandıklarını sözlerine ekledi.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.