Çin’de ‘mavi ekonomi’ 9,9 trilyon yuan büyüklüğe ulaştı


Çin Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 2023 yılında Çin’in denizcilik endüstrisinin toplam üretim değeri, bir önceki yıla göre yüzde 6’lık artışla 9,9 trilyon yuana ulaştı.

Tarih: 11 Temmuz 2024 13:29:00

Vakıf Katılım

Çin Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 2023 yılında Çin’in denizcilik endüstrisinin toplam üretim değeri, bir önceki yıla göre yüzde 6’lık artışla 9,9 trilyon yuana ulaştı. Bakanlık, ülkede hızla büyüyen deniz ekonomisinin, ulusal ekonomiyi canlandıran yeni motor haline geldiğini belirtti. 

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Doğal Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve Devlet Deniz İdaresi Başkanı Sun Shuxian, ülkeye ait deniz ekosistemini korumak için büyük çaba gösterdiklerini belirtti. Sun, ülkeye ait mangrovlar, mercan resifleri ve deniz çayırı yataklarının çoğunluğunun koruma altına alındığını ifade etti. 

Sun, haziran ayında yayımlanan Denizin Ekolojik Sistemi Denetim Raporu’na göre, ülkeye ait deniz ekosisteminin iyi korunduğunu söyledi ve merkezi hükümeti ve yerel yönetimlerinin ülkeye ait deniz ekosisteminin iyileştirilmesine büyük bütçe ayırdığını sözlerine ekledi.

Aynı toplantıda “Çin’de Deniz Ekolojik Çevresinin Korunması” başlıklı Beyaz Kitap da kamuoyuyla paylaşıldı. Beyaz Kitap’ta, Çin’in denizde ekolojik çevresinin korunmasında benzeri görülmemiş değişikliklerin meydana geldiği kaydedildi. 14. Beş Yıllık Plan döneminde ülke genelinde 110’dan fazla körfezin yaplandırıldığına, 65 körfezde çöp temizliği gerçekleştirildiğine ve çöp geri dönüşüm yönteminin yenilenmesine odaklandığına işaret edilen kitapta 2025 yılına kadar Çin’de 283 körfezin rehabilite edileceği belirtiliyor.

Verilere göre, 2023 yılında Çin’de iyi su kalitesine sahip kıyıya yakın deniz alanlarının oranı yüzde 85 ile rekor seviyeye ulaştı. 24 tipik deniz ekosisteminin 2021 yılı itibarıyla ‘sağlıksız’ olma durumu ortadan kaldırıldı.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.