Çin'den çatışmaları kalkınma yoluyla çözme çağrısı


BM Güvenlik Konseyi'nin bu ayki dönem başkanlığını üstlenen Çin, “Kalıcı Barış İçin Ortak Kalkınma” konulu bir açık oturum düzenledi.

Tarih: 21 Kasım 2023 11:28:31

Vakıf Katılım

BM Güvenlik Konseyi'nin bu ayki dönem başkanlığını üstlenen Çin, “Kalıcı Barış İçin Ortak Kalkınma” konulu bir açık oturum düzenledi.

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun, genel, kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınmanın, devletlerin kalıcı barışını sağlayan temel bir unsur olduğuna dikkat çekti. BM Güvenlik Konseyi'nin çoğu gündem maddesinin gelişmekte olan bölgelerde yoğunlaştığını belirten Zhang, bu bölgelerin ortak özelliklerinin yoksulluk ve dengesiz kalkınma olduğunu aktardı. Karşılıklı saygı ve ortak kalkınmanın dünya barışının korunmasında etkili olduğunu vurgulayan Zhang, bazı ülkelerin demokrasi ve insan hakları adı altında başka devletlerin iç işlerine keyfi müdahalede bulunmasının ve kendi yönetim modellerini zorlamasının sürekli kargaşaya ve mülteci akınlarına yol açtığını belirtti.

Zhang, dünya genelinde kalıcı barış ve sürdürülebilir kalkınmanın, az sayıda ülkenin zenginleşirken birçok devletin yoksulluk içinde kalmasıyla sağlanamayacağını kaydetti. Uluslararası toplumun dostane ilişkiler inşa etmesi gerektiğini ve dünya ülkelerinin ortak kalkınma ve güvenlik yolunda ilerlemesini sağlayacaklarını dile getiren Zhang, hiçbir ülkenin kalkınma ve barış yolunda geride bırakılmaması gerektiğini vurguladı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise, kapsamlı ve sürdürülebilir gelişme olmadan barışın garanti edilemeyeceğini ve kalkınmanın bu açıdan gerekli olduğunu belirtti.

Oturumda, 60'dan fazla ülke ve uluslararası örgütten temsilciler konuşma yaptı. Temsilciler, çatışmaları kalkınma yoluyla çözme görüşüne katıldıklarını ifade ettiler.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.