"Çin’i bahane eden NATO, Asya-Pasifik hayalini gerçekleştiremez"


NATO Zirvesi dün Washington'da başladı. CMG Yorumcusu Jian Guo, ABD'nin, zirveyi Soğuk Savaş'tan bu yana en hırslı zirve olarak nitelendirdiğini aktardı.

Tarih: 10 Temmuz 2024 11:33:32

Vakıf Katılım

NATO Zirvesi dün Washington'da başladı. ABD'nin, zirveyi Soğuk Savaş'tan bu yana en hırslı zirve olarak nitelendirdiğini aktaran CMG Yorumcusu Jian Guo, "NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, zirve öncesi yaptığı açıklamada, "Çin gibi ülkelere karşı Asya ve Pasifik'teki ortaklıklarla sıkı işbirliği yapmalıyız." dedi. Bu, medya tarafından NATO'nun “Çin tehdidini” Asya-Pasifik bölgesine müdahale etme ve Amerikan hegemonyasını sürdürme girişimini gerçekleştirmek için bir bahane olarak kullandığına inanılıyor." açıklamasını yaptı.

CMG Yorumcusu Jian Guo, NATO’nun “Çin tehdidi” teorisini abartmasına rağmen, NATO üye ülkelerinin çoğunun Çin ile istikrarlı ilişkilerini korumaya devam ettiğine dikkat çekerek "Asya-Pasifik bölgesindeki ülkelerin büyük çoğunluğu da Çin’in bölgesel ve küresel istikrar ile refahın çıpası olduğu konusunda hemfikir. NATO’nun kendi tarafına çektiği Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda'nın ise çıkarları uğruna, ABD'ye yaranmak için Çin ile pragmatik işbirliğinden vazgeçmeleri zor görünüyor." dedi.

"Zamanın tekerleği ileriye doğru dönüyor." diyen Jian Guo, şöyle devam etti:

"NATO, ne kadar iddialı olursa olsun, modası geçmiş ve iç ile dış zorluklar yaşayan bir organizasyon olduğu gerçeğini ve daha da ötesi, küresel istikrara yönelik tehdidin kaynağının kendisi olduğu gerçeğini gizleyemez. NATO’nun sözde Asya-Pasifik stratejisi, bölünme, çatışma ve hatta savaşı kışkırtmaya yönelik bir programdır. Amacı, ABD’nin hegemonyasına hizmet etmektir. Tarihin akışına karşı hareket eden bu girişim başarısızlıkla sonuçlanmaya mahkumdur."

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.