Çinli doktorlar, domuz böbreğini insana nakletti


Çinli araştırmacılar, genetik olarak değiştirilmiş bir domuz böbreğini beyin ölümü halindeki bir insan vücuduna naklettiklerini ve böbreğin dokuz gün işlev gördüğünü açıkladı. Bu nakil, geçen hafta yine genetiği değiştirilmiş bir domuz karaciğeri naklinden sonra bir başka çığır açıcı adım oluşturuyor.

Tarih: 04 Nisan 2024 13:04:25

Vakıf Katılım

Çinli araştırmacılar, genetik olarak değiştirilmiş bir domuz böbreğini beyin ölümü halindeki bir insan vücuduna naklettiklerini ve böbreğin dokuz gün işlev gördüğünü açıkladı. Bu nakil, geçen hafta yine genetiği değiştirilmiş bir domuz karaciğeri naklinden sonra bir başka çığır açıcı adım oluşturuyor.

Bu son organ nakli, Çin Bilim Akademisi’nden Dou Kefeng başkanlığında hayata geçirildi. Nakil ameliyatı ise 25 Mart tarihinde Shaanxi eyaleti başkenti Xi’an’ın Xijing Hastanesi doktorlarından Qin Weijun yönetimindeki bir cerrah ekibi tarafından gerçekleştirildi.

6 saat 15 dakika süren ameliyat sırasında cerrah ekibi genetiği değiştirilmiş domuz böbreğini, beyin ölümü gerçekleşmiş bulunan bir alıcıya nakletti. Böbrek, vücudun olumlu tepki vermesi üzerine derhal işlevini görmeye başladı. 

Cerrahi plan, farklı akademik ve etik komiteler tarafından tartışmaya açıldı ve ilgili kamusal ve resmi kurallara uygun görüldü. Ayrıca beyin ölümü gerçekleşmiş olan hastanın ailesi de tıbbi gelişmeye katkı vermek amacıyla operasyona destek oldu. Son yıllarda, genetik değiştirme teknolojisinin ve immünolojinin kaydettiği ilerlemeler sayesinde epey mesafe kat eden nakil işlemleri, yakın gelecekte bağışlanan organ eksikliğine çare olacak gibi görünüyor. 

Nitekim Qin, yapılan son araştırmaların Çin’de nakil işlemi bakımından kritik bir adım olduğunu ve gelecekte böbrek hastalığının son evresindeki hastalar için yeni bir umut ışığı olduğunu belirtti. Öte yandan, aynı hastane beyin ölümü gerçekleşmiş bir hastaya 10 Mart tarihinde genetiği değiştirilmiş bir domuz karaciğeri nakletmiş ve karaciğer 10 gün boyu işlev görmüştü. İnceleme süreci, 10 gün sonunda alıcının ailesinin isteğine uyularak sonlandırılmıştı.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.