DEVA Partili Karal: Ülke nüfusunun yüzde 20’si sosyal yardımlara muhtaç hale getirildi


DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, sosyal yardım alan vatandaş sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Tarih: 11 Temmuz 2024 14:03:26

Vakıf Katılım

DEVA Partili Karal, yaptığı yazılı açıklamada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının verilerine göre 1 Haziran 2024 itibarıyla yardıma muhtaç hane sayısının 4 milyon 278 bine ulaştığını söyledi.

2024 yılı ocak ayına göre sosyal yardım alan hane sayısının 498 bin arttığına dikkat çeken Milletvekili Karal, resmi rakamlara göre sosyal yardımlarla yaşamını sürdüren vatandaş sayısının da 17 milyon 114 bin 912'ye ulaştığını bildirdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerinin Türkiye’deki ekonomik krizi ve derin yoksulluğu gözler önüne serdiğini ifade eden Karal, “Rakamlar o kadar içler acısı ki her 5 vatandaşımızdan 1’i ne yazık ki devlet yardımı olmasa geçinemeyecek duruma getirilmiş. AK Parti, kuruluşunda ‘Ben fakirliği daha da azaltacağım, sosyal yardımı devletten en az alan ülke haline dönüştüreceğim’ diye yola çıktı. Ancak iktidara geldiğinde 1 milyonun üzerinde sosyal yardım alan kişi sayısı varken, bugün bu rakam 5 milyona yaklaştı.” diye konuştu.

Karal, toplumun, her geçen gün daha fazla devletin eline muhtaç hale getirildiğinin altını çizdi. Hükümetin her fırsatta yaptığı sosyal yardımlarla, yardım alan vatandaşının çokluğuyla övündüğünü kaydeden Karal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir hükümet, sosyal yardımlardan medet ummaz, ‘Ben bu kadar vatandaşıma sosyal yardım yapıyorum’ diye övünmez. Devlet, ‘İstihdamı artırdım, işsizliği azalttım, ekonomik gelişmişliği sağladım ve ben devlete muhtaç olan değil, daha çok işveren konumuna gelen insanların sayısını artırdım’ diyerek övünebilir. Ama görüyoruz her platformda, Cumhurbaşkanı, Bakanlar, hükümet yetkilileri ‘Şu kadar kişiye yardım yaptık, şu kadar sosyal yardım harcaması yaptık’ diye övünüyor. Ne hazin…”

DEVA Partili Karal, Ak Parti’nin son yıllarda ortaya koyduğu yanlış politikalar dolayısıyla ülkede yoksulluğun arttığına dikkat çekti.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.