Ekmen: 22 yılın sonunda matemetik ve yabancı dil öğretemiyor, sporcu yetiştiremiyorsunuz


DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM Genel Kurulunda Öğretmenlik Meslek Kanunu görüşmelerinde yaptığı konuşmada, AK Parti'nin 22 yıllık eğitim, kültür ve diyanet politikalarını eleştirdi.

Tarih: 11 Temmuz 2024 15:58:48

Vakıf Katılım

Ekmen, Türk tipi başkanlık sistemiyle yasamanın denetim gücünün yok edildiğini ifade etti.

Ekmen, AK Parti'nin eğitimde başarılı olup olmadığını sorguladı. Ekmen, "Çocuğunuzu Milli Eğitime bilakaydüşart ve bir dış destek vermeden teslim edebilir misiniz? Değerler eğitiminde başarılı mısınız? Yetkinlik eğitiminde AK Parti'yi başarılı kabul edebiliyor muyuz?" diye sordu. AK Parti'nin eğitim politikalarının öğrencilerin yetkinlik ve yabancı dil becerilerini geliştirmede yetersiz kaldığını vurguladı.

Ekmen, AK Parti'nin eğitim politikalarının öğrencilerin temel yetkinliklerinde başarısız olduğunu belirterek, "Balıkesir Milletvekilimiz Haydar Bey'in hatırlatmasıyla Türk milli eğitim sisteminden mezun olan bir öğrenciye çarpım tablosunu hatasız olarak bilme seviyesinde matematik öğretebiliyor muyuz? Sanayimize ara eleman yetiştirebiliyor muyuz? Peki, sporcu yetiştirebiliyor muyuz? Almanya 4 milyon Türk vatandaştan dünya starı sporcu yetiştirirken biz 85 milyon vatan evladından niçin star çıkartamıyoruz? Hiç düşünmüyor musunuz?” dedi.

Ekmen, Türkiye'nin uluslararası eğitim endekslerindeki durumunu eleştirerek, PISA sonuçlarına dikkat çekti.

Ekmen, AK Parti'ye eğitim ve kültür politikaları konusunda şu soruları sordu:

”Milli Eğitim Bakanları neden 9 kere değişti? Dört ay, on üç ay, on beş ay bakanlık yapan bakanlarımız var."

“Değilen Kültür Bakanı sayısı neden 10? On beş ay bakanlık yapan Kültür Bakanımız var." Niçin bütçeli bakanlıklardaki istikrar bu bakanlıklarda yok? 

“Diyanet İşleri Başkanlığına duyulan güven niçin yüzde 30'larda?" 

Ayrıca Ekmen, sürekli değişen bakanların politikaların istikrarını ve verimliliğini olumsuz etkilediğini vurguladı.

 

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.