Estonya istihbaratı: "Rusya on yıl içinde Batı ile askeri çatışmaya hazırlanıyor"


STOCKHOLM - 1302.2024 - HİBYA - Estonya Dış İstihbarat Teşkilatı'nın (Välisluureamet/VLA) Salı günü yayınlanan yıllık raporunda "Kremlin muhtemelen önümüzdeki on yıl içinde NATO ile olası bir çatışmayı öngördüğü" iddia edildi.

Tarih: 13 Şubat 2024 17:38:41

Vakıf Katılım

Estonya Dış İstihbarat Teşkilatı'nın salı günü yayınlanan raporuna göre, Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu tarafından başlatılan ordu reformları, Estonya yakınlarında konuşlanmış Rus birliklerinin sayısını önemli ölçüde artıracak. Bu aynı zamanda Rusya'nın komuta ve kontrolünün Batı ile bir çatışma durumunda başarılı bir şekilde faaliyet göstermesine daha uygun hale getirecek.

VLA'nın yıllık raporunda "Estonya açısından Rusya'nın askeri reformu, önümüzdeki yıllarda Estonya sınırı yakınındaki Rus kuvvetlerinde önemli bir artış anlamına geliyor." Raporda, Rus askeri reformlarının ardındaki hedeflerin, Rus liderliğinin Ukrayna'ya karşı savaş ve Batı'yla çatışmak için ihtiyaç duydukları kaynaklara ilişkin görüşünü yansıttığı belirtiliyor.

VLA'ya göre Rusya'nın hedefinin Baltık Denizi bölgesinde askeri hakimiyet kurmak olması, komuta ve kontrol zincirinin yeniden yapılandırılmasına odaklanan Rus ordusu reform süreciyle ilgili olarak sürmekte olan değişikliklere işaret ediyor.

Liderlik değişiklikleri kitlesel orduyu geri getirecek

VLA yıllığında "reform, ortak stratejik komutanlıkları ortadan kaldıracak ve askeri şubeler ve hizmetlere dayalı bir yapıya geri dönecektir. Daha önce ortak stratejik komutanlıkların parçası olan Pasifik, Karadeniz ve Baltık Filoları yeniden doğrudan komuta altına alındı" deniliyor. Rus Donanması'nın komutanlığı.Geçmiş reformlar sırasında Kuzey Filosu etrafında oluşturulan ortak stratejik komuta feshedilerek düzenli bir yapıya kavuşturuldu.Hava ve hava savunma kuvvetleri artık askeri bölgelere bağlı olmayacak şekilde yeniden düzenlendi. şu anda Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri'nin komutası altında faaliyet gösteriyor. Askeri bölgeler, bölgesel komutanlıklar olarak yalnızca sınırlı bir role sahip olacak. Rusya'nın ortak operasyonlarının planlanması ve yürütülmesi büyük olasılıkla Genelkurmay veya özel ortak görev gücü personeli düzeyinde gerçekleşecek." denildi.

VLA, "Bir diğer önemli değişiklik, Batı Ortak Stratejik Komutanlığının yerini alacak şekilde 2024 başlarında Leningrad ve Moskova Askeri Bölgelerinin kurulmasıdır. Bu değişim muhtemelen Rusya'nın NATO'ya katılımından sonra Finlandiya'ya yönelik askeri duruşunu güçlendirmeyi amaçlamaktadır." dedi.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.