“Gökyüzü otoyolu” 2 trilyon yuanlık büyüklüğe ulaşacak


Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında, yılın ilk yarısında yeni kayıtlı insansız hava aracı (İHA) ile birlikte ülkenin toplam İHA sayısının geçen yılın sonuna göre yüzde 48 oranında arttığı belirtildi.

Tarih: 11 Temmuz 2024 16:05:40

Vakıf Katılım

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında, yılın ilk yarısında yeni kayıtlı insansız hava aracı (İHA) ile birlikte ülkenin toplam İHA sayısının geçen yılın sonuna göre yüzde 48 oranında arttığı belirtildi. Edinilen bilgilere göre, an itibarıyla Çin’de 14 binden fazla İHA firmasının geçerli sivil İHA işletme sertifikası bulunuyor ve 225 binden fazla kişi İHA pilot ehliyetine sahip durumda. Çin’de yılın ilk yarısında yeni kayıtlı insansız hava aracı (İHA) sayısının 600 bini aştığı bildirildi.

Düşük irtifalı havacılık ekonomisi Çin’de, deyim yerinde ise uçuşa geçiyor. Hacmi 2023 yılında 500 milyar yuanı aşan ve 2030 yılına değin 2 trilyon yuanı aşması beklenen bu ekonomi, Çin’in endüstriyel gelişimi için bir altın fırsata dönüşeceğe benziyor.

Bu artışla Çin, bin metre yüksekliğin altındaki hava sahasında uçan hava araçları tarafından gittikçe daha çok kullanılan bir “gökyüzü otoyoluna” dönüştü. İçinde insan bulunan hava araçlarına ilaveten dronlar da söz konusu "otoyolda" sıkça gidip geliyorlar. Bu araçlar kan ve ilaç taşıyor, zamanında ve tam istenen yere yemek teslimatı yapıyor. Ayrıca dronlar, taze deniz ürünlerini limandan doğrudan doğruya müşteriye ulaştırmakta da kullanılıyor. Öte yandan kırsal bölgelerde, tohum ekme ve gübre saçma süreçlerine yardım ederek tarım üretimini daha etkin duruma getiriyor.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.