Güney Koreli öğrenci ve arkeologlar, Kayseri’de konuk edildi


Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin konuk ettiği Güney Koreli öğrenciler ile arkeologlar, Kayseri’nin çeşitli özelliklerini ve sahip olduğu değerleri yerinde gördü.

Tarih: 16 Ağustos 2023 10:22:54

Vakıf Katılım

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin konuğu olarak şehre gelen Korea Üniversitesi’nden Güney Koreli öğrenci ile arkeologlar, güzelliklerini ve zenginliklerini gördüğü Kayseri’ye hayran kaldı.

Kentteki tarih mirası ve tabiat harikası zenginlikleri en iyi şekilde değerlendirerek, bu özellikleri yerli yabancı turistler ile de paylaşmaya gayret gösteren Başkan Memduh Büyükkılıç yönetimindeki Kayseri Büyükşehir Belediyesi, bu yöndeki çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi’nin Kayseri’de konuk ettiği Güney Koreli öğrenciler ile arkeologlar, Kayseri’nin çeşitli özelliklerini ve sahip olduğu değerleri yerinde gördü.

Kültür yolu gezisi

Kültepe’deki çalışmalara katılmak üzere kente gelen Güney Koreli uzman arkeologlar ile arkeoloji öğrencilerini ağırlayan Büyükşehir, turist öğrenci ve uzmanlara, 6 bin yıllık geçmişe sahip ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kayseri’de kültür yolu gezisi imkanı sundu.

Örnek çalışmalara turist öğrenci ve uzmanlar da tanık oldu

Tarihi kayıtlarda Anadolu’da yazılı dönemin ilk izlerine rastlanan ve ticaretin merkezi olarak bilinen Kültepe Kaniş-Karum bölgesinde yürütülen arkeolojik kazılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde devam ederken, dünya çapında uzmanların da ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Korea Üniversitesi’nden uzman arkeologlar ve arkeoloji öğrencileri Kültepe “Kaniş-arum” ören yerindeki kazı çalışmalarını görmek ve çalışmalara katılmak amacıyla Kayseri’ye geldi.

Kayseri’nin merkezindeki kültür ve tarih değerlerini keşfettiler

Kazı çalışmalarının hemen öncesinde Büyükşehir Belediyesi uzman ekiplerince kültür yolunu gezen Güney Koreli öğrenci ve uzmanlardan oluşan heyet, Kayseri ve kültür yolu hakkında bilgiler aldı.

Kültür yolu gezisi kapsamında heyet, dünyada ilk tıp fakültesi olarak bilinen Gevher Nesibe Selçuklu Uygarlığı Müzesi, Mimarsinan’ın eseri Kurşunlu Camii’ni, Abdülhamid Han zamanında yapılan Tarihi Saat Kulesi’ni, Sahabiye Medresesi’ni, Şehir Kütüphanesi’ni ve Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi’ni gezdi.

Kültür yolu gezisi sonrasında Talas Osmanlı Sokağı’nı gezen Güney Koreli uzman arkeologlar ve arkeoloji öğrencileri daha sonra Erciyes Kayak Merkezi’ni görmek üzere Erciyes’e geçti. Kış sezonu olmamasına rağmen Erciyes’i çok beğenen ve Kayseri’ye hayran kalan heyet, bol bol fotoğraf çekindi. Daha sonra Kültepe Kaniş Karum’a doğru hareket eden heyet Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu ve ekibi ile 1 ay boyunca tarihe ışık tutan Kültepe’de kazı çalışmalarına katılacak.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.