“Güvenlik Konseyi reformunda kaynak sorunlarına odaklanmalıyız”


Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, Güvenlik Konseyi reformunda kaynak sorunlarına odaklanılarak, sistematik düşünceye bağlı kalınması ve geniş fikir birliklerine ulaşılması gerektiğini belirtti.

Tarih: 17 Kasım 2023 16:56:52

Vakıf Katılım

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, Güvenlik Konseyi reformunda kaynak sorunlarına odaklanılarak, sistematik düşünceye bağlı kalınması ve geniş fikir birliklerine ulaşılması gerektiğini belirtti.

Zhang Jun, BM 78. Genel Kurulu’nda Güvenlik Konseyi’nde reformu incelemek amacıyla düzenlenen oturumda, Güvenlik Konseyi’nin kurulmasından bu yana geçen 78 yıl boyunca çatışmaların ortadan kaldırılmasında ve savaşların önlenmesinde yeri doldurulamaz bir rol oynadığına işaret etti.

Zhang, aynı zamanda Güvenlik Konseyi’nin oluşumunun adil olmaması, temsilinin yeterli olmaması, yapısının rasyonel olmaması gibi temel sorunlara da önem verilmesi gerektiğini belirterek, “Hastalığın ancak kaynağı bulunduğunda doğru ilaç verilebilir. Reform da ancak kaynak sorunu çözüldüğünde ilerletilebilir.” dedi.

Güvenlik Konseyi’nin işleyişinin jeopolitik zıtlaşma, güç siyaseti ve çifte standart gibi unsurlardan ciddi etkilendiğini, dayanışma ve iş birliği ortamının bozulduğunu, birlik ve eylem gücünün büyük ölçüde zayıflatıldığını dile getiren Zhang, Çin’in diğer üye ülkeler gibi, Güvenlik Konseyi’nin BM Şartı kapsamındaki sorumluluklarını etkili şekilde yerine getirmesi, uluslararası toplumun beklentilerine zamanında yanıt vermesi ve uluslararası barış ve güvenliği güçlü bir şekilde savunmasının güvence altına alınması için kapsamlı, anlamlı ve sistematik reformu desteklediğini vurguladı.

Güvenlik Konseyi’nin kolektif güvenlik mekanizmasının çekirdeği olduğuna dikkat çeken Zhang, “Güvenlik Konseyi reformunun tek doğru yönü, gelişmekte olan ülkelerin temsilinin ve sesinin gerçekten artırılmasıdır. Bu, ezici çoğunluğu oluşturan üye ülkelerin ortak arzusudur. Bu doğrultudan sapan hiçbir reform kabul edilemez.” diye konuştu.

Zhang ayrıca, reformun gerçek anlamdaki uluslararası adalet ve hakkaniyeti yansıtması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.