Hayata kız çocukların gözünden bakan sergi


Suna’nın Kızları davetiyle hazırlanan “Konuşan Fotoğraf” sergisi 21 Kasım - 3 Aralık arasında Pera Müzesi’nin giriş katında bulunan Pera Café’de sanatseverlerle buluşuyor.

Tarih: 21 Kasım 2023 17:30:51

Vakıf Katılım

Suna’nın Kızları davetiyle Türkiye’nin çeşitli illerinden 8 ila 20 yaş arası 50 kız çocuk ve genç kadının günlük yaşam deneyimlerinin aktarıldığı fotoğraflara yer verilen “Konuşan Fotoğraf” sergisi, kız çocuk olmanın ne anlama geldiğini onların gözlerinden anlamamıza, hayata nasıl baktıklarını keşfetmemize ve yaşadıkları deneyimlere yaklaşmamıza aracı olarak kız çocukların hayatlarına bir pencere açıyor, seslerini duymamıza imkân sağlıyor. 

Her fotoğraf, izleyicileri hem o kareyi çeken kız çocuğun benzersiz yaşam yolculuğu hakkında bir hikâyeye ve bu hikâyenin parçası olmaya, hem de hayata nasıl baktıklarını keşfetme ve yaşadıkları deneyimlere yaklaşmaya davet ediyor. 

Görsel sanatı sözlü hikâye anlatımıyla birleştirerek katılımcılarına hikâyelerini anlatmaları için güç veren “Konuşan Fotoğraf” yöntemiyle geliştirilen sergi, Pera Müzesi’nin giriş katında bulunan Pera Café’de, 21 Kasım - 3 Aralık arasında ziyaret edilebilecek.

Suna’nın Kızları Genel Koordinatörü Burcu Gündüz Maşalacı, “Konuşan Fotoğraf sergisiyle herkesin kız çocukların çeşitli bakış açıları ile karşılaşmasını amaçlıyoruz. Türkiye'nin farklı bölgelerinde yetişkinlerin dünyasında hem kız hem çocuk olarak gördüklerini, anlattıklarını görmeye, duymaya ve hayatlarımızı onları da kapsayacak şekilde yeniden tasarlamaya davet ediyoruz.” dedi. 

Kamu, özel sektör ve sivil toplum tarafından çocuklara sunulan hizmetlerden toplumun tüm kesimlerinden çocukların yararlanabilmesi için; mekânların, programların ve faaliyetlerin kız çocuklar için kız çocuklarla birlikte, onların özgün ihtiyaçlarını dikkate alarak tasarlanmasına katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirten Maşalacı, “Kız çocuklar için uygun, erişilebilir ve etkili çözümler yaratmak ve nihayetinde kız çocukların kendi yaşamlarının aktif özneleri olmasını desteklemek amacıyla kız çocuk odaklı tasarım yaklaşımını benimsiyoruz. Konuşan Fotoğraf sergisinin kapsamı tam da bu yaklaşım merkeze alınarak tasarlandı. Sergi bizlere kız çocukların gözünden dünyaya bakmak ve onlarla bağ kurmak için imkân veriyor.” diye ekledi.

“Konuşan Fotoğraf” sergisi hazırlıkları Ekim ayında sahada çocuklarla çalışan Suna’nın Kızları paydaşlarına yönelik destekleyici atölyelerle başladı. “Konuşan Fotoğraf” (photovoice) yöntemi üzerine düzenlenen atölyelerin yürütücülüğünü InCommon ekibinden Melis Cin ve Nilay Yılmaz yaptı. Bu atölyelerin hemen ardından yine aynı katılımcılarla Gökçe Uysal tarafından “Temel Fotoğrafçılık” atölyesi yapıldı.

Serginin çocuklarla olan saha uygulaması ise bu atölyeleri tamamlamış olan Suna’nın Kızları paydaşlarının kolaylaştırıcılığında gerçekleşti. Konuşan Fotoğraf atölyelerinin saha uygulamalarında Hayata Destek Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mahalle Evleri, Koç Okulu, Sulukule Gönüllüleri Derneği ve Suna’nın Kızları saha ekipleri verdikleri önemli destekle çocukların fotoğraflarının ve hikâyelerinin ilgililere ulaşmasını sağladı. 


Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.