Hepsiburada; 2023 yılı finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı


Hepsiburada, 2023 yılında enflasyon muhasebesine göre düzenlenmemiş sonuçlarına göre yüzde 104 oranında (enflasyon düzeltmesi sonrası yüzde 31) büyüme ile toplam 96,5 milyar TL (enflasyon düzeltmesi sonrası 116,5 milyar TL) satış hacmine ulaştı.

Tarih: 26 Mart 2024 14:15:38

Vakıf Katılım

  • Hepsiburada, 2023 yılında enflasyon muhasebesine göre düzenlenmemiş sonuçlarına göre yüzde 104 oranında (enflasyon düzeltmesi sonrası yüzde 31) büyüme ile toplam 96,5 milyar TL (enflasyon düzeltmesi sonrası 116,5 milyar TL) satış hacmine ulaştı.
  • Hepsiburada platformu üzerinden verilen toplam sipariş adedi, geçen yıla kıyasla yüzde 41 büyümeyle 113 milyon oldu. Hepsiburada yıl boyunca her saniye yaklaşık 4 siparişi müşterilerine ulaştırdı.
  • Platform üzerinden satılan ürün adedi yüzde 41 artışla 230,4 milyona, satış yapan aktif satıcı sayısı ise 101,5 bine ulaştı.
  • Hepsiburada’nın yaklaşık 12 milyon müşterisinin sipariş sıklığı 2022 yılına kıyasla yüzde 44 artışla yıllık ortalama 9,5 siparişe ulaştı.
  • Hepsiburada’nın finansal teknolojiler çözümü Hepsipay Mart 2024 itibarıyla 15 milyon kullanıcıya ulaştı; Hepsipay’in sunduğu Hepsiburada Limiti hizmetinden 328 binden fazla müşteri yararlandı.
  • Deprem Bölgesi satıcılarının platform üzerinden son 1 yılda yaptığı satış toplamı 4 milyar TL’yi geçti.
  • Verimli ve sürdürülebilir büyüme stratejisi kapsamında FAVÖK’ün toplam satış hacmine oranı yüzde 1,8’e (enflasyon düzeltmesi sonrası yüzde 0,4) yükseldi.
  • Hepsiburada 2024 ilk çeyreği için yıllık yüzde 120 oranında toplam satış hacmi büyümesi öngördüğünü açıkladı.

Türkiye’nin global teknoloji borsası Nasdaq’ta işlem gören ilk ve tek şirketi Hepsiburada; 2023 yılı son çeyreği ile yılın tamamına ilişkin finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Hepsiburada, toplam satış hacmi, sipariş sayısı ve sıklığı, aktif satıcı ve müşteri sayısı ile ürün adedi gibi e-ticaret için stratejik öneme sahip tüm göstergelerde çok güçlü performans gösterdiği 2023 yılını yüzde 104 büyüme oranı ile kapadı.

2023’te yüzde 104’lük büyüme

Türkiye’nin yerli sermayeli en büyük e-ticaret platformu Hepsiburada’nın 2023 yılında toplam satış hacmi yüzde 104 oranında (enflasyon düzeltmesi sonrası yüzde 31) büyüme ile toplam 96,5 milyar TL’ye (enflasyon düzeltmesi sonrası 116,5 milyar TL) çıktı.

2023’de sipariş sayısında yüzde 41 artış

2023 yıl sonunda Hepsiburada, geniş ürün yelpazesi ve hizmet anlayışı sayesinde 11,9 milyon aktif müşteriyle yılı tamamladı; müşteri başına düşen sipariş sıklığı ise 2023 yıl sonu itibarıyla yüzde 44 artarak 9,5'e yükseldi. Böylece 2023 yılında sipariş sayısı yüzde 41 büyümeyle 113 milyona ulaşırken Hepsiburada yıl boyunca her saniye yaklaşık 4 siparişi müşterilerine ulaştırdı.

2023 yılı boyunca Hepsiburada üzerinden alışveriş yapan müşterilerin ortalama sepet büyüklüğü ise (dijital ürünler hariç) bir önceki yıla kıyasla yüzde 79 artış gösterdi.

Türkiye’nin dört bir yanındaki satıcılar büyüdü, deprem bölgesi satıcılarının hacmi 4 milyar TL’yi geçti

Hepsiburada’nın platformunda müşterilerine sunduğu ürün sayısında da önemli oranda artış gerçekleşti. Platformdaki ürün sayısı yıllık yüzde 41 oranında artarak 230,4 milyona çıktı. Pazaryeri satışlarının toplam satış hacmi içerisindeki payı ise yüzde 67 olarak gerçekleşti. Hepsiburada’nın 2023 yıl sonundaki aktif satıcı sayısı ise 101,5 bine ulaştı. Deprem Bölgesine Ticaret ve Teknoloji Gücü Programı kapsamında bölgedeki satıcı sayısı 10 bini, bölgeden toplam ticaret hacmi ise 4 milyar TL’yi geçti.

Hepsiburada Premium üyelerinden yüzde 40 daha yüksek frekans

Hepsiburada’nın sadakat programı Hepsiburada Premium ise Aralık 2023 sonu itibarıyla 2,2 milyon, 15 Mart 2024 tarihi itibarıyla ise 2,4 milyon kullanıcıya ulaştı. Hepsiburada Premium programına dahil olanların aylık alışveriş sıklığı, olmadıkları döneme göre yüzde 40 daha yüksek gerçekleşti.

Hepsiburada Satıcılı siparişlerin yüzde 82’si ‘Yarın Kapında’

Hepsiburada’nın kusursuz müşteri memnuniyeti sunma hedefine ulaşmada önemli bir rol üstlenen HepsiJET, Türkiye’nin 81 ilinde, hizmetlerini sürdürdü. 2023 yılı boyunca, Hepsiburada üzerinden satılan ürünlerin yüzde 67’si HepsiJET tarafından teslim edildi. Büyük paket teslimat servisi HepsiJet XL ise, 2023 yılında platform üzerinden sipariş edilen büyük hacimli paketlerin yüzde 59'unu teslim etti. Ertesi gün teslimat performansı açısından HepsiJET, Hepsiburada satıcılı siparişlerin yüzde 82'sini ertesi gün teslim etti.

Hepsipay Kullanıcı Sayısı 15 Milyona Ulaştı

Hepsiburada'nın dijital cüzdan ve ödeme geçidi çözümü Hepsipay ise 31 Aralık 2023 itibarıyla 14,3 milyon, 15 Mart 2024 tarihi itibarıyla ise 15 milyon kullanıcıya ulaştı. E-ticaret sektöründe bir ilk olan ve Hepsipay’in sunduğu Hepsiburada Limiti (Hemen Al Sonra Öde) uygulamasını kullanan müşterilerin sayısı 328 binin üzerine ulaştı. Hepsiburada platformunda yaklaşık 1 milyon sipariş, Hepsiburada’nın müşterilerine sunduğu ödeme çözümleri sayesinde kart dışı ödeme çözümleri kullanılarak verildi.

B2B servislerde büyüme

HepsiJet’in iş ortaklarına sunulan hizmetlerin hacmi yüzde 25 artış gösterirken teslim edilen paket sayısı 2022’ye kıyasla yüzde 59 arttı.

Hepsipay’in “tek tıkla ödeme” hizmeti Türkiye’nin önde gelen on perakendecisinde hizmet vermeye başlarken Hepsipay müşteri profili, farklı ödeme ve vadelendirme çözümleri, sadakat programı ve hızlı ve güvenli ödeme çözümleriyle öne çıktı.

Hepsiburada’nın reklam hizmetleri servisi HepsiAd, Hepsiburada platformu satış yapan iş ortaklarına sunduğu hizmetlerle hedef kitlelerine ulaşma ve satışlarını artırma imkanı sunmaya devam ederken 18 bin iş ortağı reklam çözümlerinden yararlandı.

FAVÖK yüzde 1,8 olarak gerçekleşti.

2023 yılı boyunca FAVÖK’ün toplam satış hacmine oranı ise geçen yıla kıyasla 4 puan artışla yüzde 1,8’e (enflasyona göre düzenlenmiş: 5,2 puan artışla yüzde 0,4’e) yükseldi.

Efsane Kasım’ı başarılı sonuçlarla geçiren Hepsiburada, Kasım ayının ve yılbaşı alışverişlerinin etkisiyle yılın son çeyreğini başarılı bir şekilde sonlandırdı. 2023 yılının son çeyreğinde Hepsiburada’nın enflasyon muhasebesine göre düzenlenmemiş toplam satış hacmi 2022’nin 4. çeyreğine kıyasla yüzde 104 (enflasyon düzeltmesi sonrası yüzde 25) artarak 39 milyar TL (enflasyon düzeltmesi sonrası 40 milyar TL) oldu. Sipariş sayısı ise 34,4 milyona ulaştı.

Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin: 2023, sektör ve Hepsiburada için rekor sonuçların yılı oldu.

Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin, 2023 yılı 4. çeyrek ve yıl sonu finansal sonuçlarıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

"2023 yılında e-ticaret sektörü sağlıklı büyümeye devam etti ve 2023 Türkiye’de e-ticaretin Covid-19 pandemisi sonrasında atılımlarını sürdürdüğü bir yıl olarak tarihe geçti. Biz de, ‘E-ticaretin Milli Takımı’ olarak 2023 yılında sene başında ortaya koyduğumuz stratejik önceliklerimize bağlı kalarak başarılı sonuçlar elde ettik. Hem müşterilerimize sunduğumuz benzersiz deneyim, hem de iş ortaklarımıza sunduğumuz e-ticaret çözümlerimiz sayesinde sürdürülebilir ve verimli büyüme yolculuğumuzda önemli bir atılım sağladık.

Sadakat programımız Hepsiburada Premium’un üye sayısı yaklaşık üç katına çıkarak yıl sonunda 2,2 milyon üyeye ulaştı. İş ortaklarımızı, sunduğumuz lojistik, fintech ve reklam hizmetlerimizle büyütmeye devam ettik. HepsiJet’in hizmet verdiği dış müşteri sayısı yaklaşık ikiye katlanırken Hepsipay ile sunduğumuz “Tek tıkla güvenle ödeme” çözümü Hepsiburada platformu dışında 10 dış müşteride kullanılmaya başlandı. Reklam kolumuz HepsiAd ise iş ortaklarımız için onların ihtiyaçlarına uygun reklam ürünleri sunarak iş ortaklarımızın cirolarını artırmalarına katkı sağladı.”

2023 yılının küresel markaların Hepsiburada platformuna dahil edilerek ürün çeşitliliğinin artırıldığı; iş ortaklarıyla kurdukları işbirliklerinin güçlendiği bir yıl olduğunu ifade eden Nilhan Onal sözlerine şöyle devam etti:

“Operasyonel mükemmelliğe ve müşteri memnuniyetine olan bağlılığımız, Türkiye e-ticaret pazarında ikinci kez NPS liderliğimizi doğrulamamıza yardımcı oldu. İki yıldır Türkiye’nin en çok tavsiye edilen e-ticaret markası olmaktan ötürü mutluyuz.

2024'te güçlü ve sürdürülebilir karlı büyüme hedefimiz çerçevesinde stratejik önceliklerimize bağlı olmaya ve müşteri odaklı yaklaşımımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Müşteri sadakatini artırmak için Hepsiburada Premium en güçlü kasımız olmaya devam ederken fintech ve lojistik kabiliyetlerimizle ayrışmayı sürdüreceğiz. Ayrıca B2B hizmetlerimizin daha fazla iş ortağımıza ulaştırılması önceliğimize bağlı kalacağız.

Azimle hedeflerimizi yerine getiren E-ticaretin Milli Takımına, bize güvenen ve tavsiye eden müşterilerimize ve hizmet sağladığımız tüm iş ortaklarımıza teşekkürlerimizi sunuyorum. Hep birlikte, Türkiye’de ticaretin dijitalleşmesine liderlik etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.