Kafe ve restoranlara gidenlerin yüzde 88,3’ü fiyatları pahalı buluyor


Türkiye genelinde bin 100 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, Türk halkı kafe ve restoran tercih ederken yüzde 71,1 ile en çok fiyatlarına dikkat ediyor.

Tarih: 10 Temmuz 2024 13:17:04

Vakıf Katılım

Türkiye genelinde bin 100 kişinin katılımıyla gerçekleşen araştırmaya göre, halkın yüzde 88,3’ü kafe ve restoran fiyatlarını pahalı bulurken, yüzde 82,1’i enflasyonun bahane edilerek kafe ve restoran sahiplerinin fırsatçılık yaptığını düşünüyor.

Araştırma verilerine göre, halkın yüzde 88,3’ü kafe ve restoran fiyatlarını pahalı buluyor. Bu oran detaylandırıldığında ise halkın yüzde 44,8’si kafe ve restoran fiyatlarının çok yüksek olduğunu; yüzde 43,5’i sunulan hizmete nispeten fiyatların oldukça pahalı olduğunu belirtiyor. Katılımcıların yüzde 6,1’i ise fiyatların makul olduğunu düşünüyor.

Kafe ve restoranların enflasyonu bahane ederek fiyatları yükselttiğini ve bu işletmelerin fırsatçılık yaptığı görüşüne toplumun yüzde 82,1’i katılıyor. Detaylandırıldığında ise yüzde 64’ü kesinlikle desteklediğini belirtirken, yüzde 18,1’i bu görüşü desteklediğini ifade ediyor. Yüzde 9,3’ü ise işletmelerin fırsatçılık yapmadığını düşünüyor. 

Araştırmaya katılanların yüzde 66,2’si geçen yıla göre dışarıdaki yeme içme sıklığının azaldığını ifade ederken yüzde 30,9’u benzer sıklıkta dışarıda tüketim yaptığını ifade ediyor. Geçen yıla göre dışarıda daha sık kafe ve restoranlara gittiğini belirtenler ise yüzde 2,9 kısmı kapsıyor.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.