Kalbe robotik dokunuş hızlı iyileşme sağlıyor


Memorial Bahçelievler Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Burak Onan, kalp hastalıklarında robotik cerrahi yöntemi ile ilgili bilgi verdi.

Tarih: 25 Mayıs 2023 12:44:36

Vakıf Katılım

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte robotik cerrahi yöntemleri de hastalara sıklıkla önerilmesine değinen Onan, "Hem hastanın daha hızlı iyileşmesi hem de ameliyat sonrası kozmetik olarak avantajlarının nedeniyle uygun hastalarda tercih edilmektedir. Robotik cerrahi yöntemi ile yapılan kalp ameliyatlarında göğüs kafesi açılmamakta, daha az yara izi, başarılı kozmetik sonuçlar ve daha konforlu bir iyileşme süreci gibi önemli sonuçlar ortaya çıkmaktadır" şeklinde konuştu.

Farklı kalp hastalıkları robotik cerrahi ile tedavi edilebildiğine değinen Onan, "Kalp ameliyatlarında göğüs kafesi açılarak yapılan ameliyatlarından birçoğu, robotik cerrahi tekniği ile kolayca gerçekleşebilmektedir" diye ekledi.

Prof. Dr. Burak Onan robotik cerrahi ile tedavi edilebilen ameliyatları şu şekilde sıraladı:

"Koroner bypass ameliyatları: Robotik cerrahi göğüs kafesi açılmadan koroner bypass ameliyatlarının yapılmasına olanak sağlamaktadır. Göğüsün iç kısmında bulunan iki atardamarın bypass işlemi için hazırlanması robotik cerrahi tekniği ile mümkün olmaktadır. Bypass ameliyatlarında bu damarların kullanılması en başarılı sonuçların alınmasını sağlamaktadır. Bu damarlar ile göğüs önden açılmadan, sol taraftan 4-5 cm’lik küçük açıklıktan kapalı bypass ameliyatı yapılabilmektedir. 

Triküspit kapak ameliyatları: Triküspit kapak bozukluklarında tamir ve kapak değişim ameliyatları robotik cerrahi ile uygulanabilmektedir. 

Kalp delikleri ve doğumsal kalp hastalıklarının tedavisi: Kalpte ASD ya da PAPVD gibi basit tipteki doğumsal kalp hastalıkları robotik cerrahi yöntemi ile tedavi edilebilmektedir. Bu ameliyatlarda anatomik düzeltme göğüs kafesi açılmadan başarılı şekilde uygulanabilmektedir.

Kalp tümörlerinin çıkartılması: Kalpte ortaya çıkan tümörlerin büyük kısmı iyi huylu tümörlerdir. Bu tümörler kalbin sol veya sağ tarafında kulakçıklarda ya da karıncıklarda görülebilmektedirler. Tüm bu odacıklarda gelişen tümörler robotik cerrahi ile çıkartılabilmektedir.

Ritim bozuklukları: Ritim bozukluğu olarak en sık atriyal fibrilasyona rastlanmaktadır. Bu bozukluk daha çok mitral kapak ameliyatları sırasında eş zamanlı olarak tedavi edilebilmektedir. Kullanılan enerji kaynakları radyofrekans ve cryoablasyon şeklindedir."

Prof. Dr. Burak Onan, kalp kapak ameliyatlarında sıkça tercih edilen yöntemlerin şunlar olduğunu söyledi:

"Robotik cerrahi yöntemi, kalp kapak hastalıklarında da yapılabilmektedir. Kalp kapağındaki darlık veya yetmezlik nedeniyle operasyon önerilen hastalarda uygulanabilmektedir. Kapak tamiri, kapak değişimi, koroner bypass ameliyatı, kalp deliklerinin kapatılması ve tümörlerin operasyonlarında robotik kalp kapak cerrahisi sistemleri kullanılabilmektedir. 

Mitral kapak tamiri: Mitral kapak hastalıklarının büyük bir kısmı eğer erken dönemde saptanır ise tamire uygun olabilmektedir. Özellikle dejeneratif hastalıklar dediğimiz mitral kapağın yapısal bozuklukları ile ilgili durumlar kapak tamir adaylarıdır. Mitral kapak tamir ameliyatları robotik cerrahi tekniği ile yapılabilir. Robotik cerrahi bu konuda oldukça üstün bir yöntemdir.

Mitral kapak değişimi: Mitral kapak hastalıklarının bir grubu kapak tamirine uygun değildir ya da tamir başarısı düşüktür. Bu hastaların kapaklarının mekanik ya da biyolojik protezler ile değiştirilmesi gerekmektedir. Robotik cerrahi yöntemi ile mekanik ve biyolojik kapak değişimi ameliyatları güvenli bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tüm bu ameliyatların robotik cerrahi yöntemi ile yapılması ameliyat sonrasında hastaya birçok avantaj sağlamaktadır. Daha az ağrı, kan kullanımının çok daha az olması, organ bozukluklarının daha az görülmesi, hızlı hastaneden taburcu bu avantajlardan bazılarıdır. Ameliyatın ardından sosyal hayata ve iş hayatına daha erken dönmek mümkün olabilmektedir."
 

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.