Kötü niyetli yazılımlar işletmeler için büyük tehlike oluşturuyor


Teknolojinin günden güne gelişmesi özellikle işletmeler için birçok güvenlik problemini beraberinde getirdi. TİMUS Siber Güvenlik Türkiye Ülke Müdürü Artuğ Tikiç, şirketlerin kötü amaçlı yazılımlardan nasıl korunacağını açıkladı

Tarih: 16 Ocak 2024 13:26:15

Vakıf Katılım

Timus Siber Güvenlik Türkiye Ülke Müdürü Artuğ Tikiç, Dijital altyapıların genişlemesi ile beraber kötü niyetli yazılımların işletmeler için oluşturduğu riskler hakkında bilgi verdi.

TİMUS Türkiye Ülke Müdürü Artuğ Tikiç, bu riskin  işletmeler için oluşturduğu geniş tehdit potansiyeline dikkat çekerek,  “Siber dünyada kötü amaçlı yazılımlar, kurumların siber güvenliğini ciddi şekilde tehdit ediyor. Bu tehditlerin fark edilmesi ve önlenmesi ise işletmeler için hayati bir önem taşıyor. KOBİ’ler başta olmak üzere her ölçekten işletmeye siber güvenlik hizmetleri sağlayan Timus Siber Güvenlik, şirketlerin bu tür tehditlere karşı önceden fark edebilecekleri ve önlemler alabilecekleri yöntemleri sıralıyor.” açıklamasında bulundu.

“Ağdaki anormal trafik potansiyel bir saldırının işareti olabilir”

Güçlü antivirüs ve güvenlik yazılımı kullanımının kötü amaçlı yazılımları tespit etme ve engellemede ilk adım olduğunu söyleyen Timus Siber Güvenlik Türkiye Ülke Müdürü Artuğ Tikiç, “Şüpheli bağlantılar, dosyalar veya e-postalar konusunda farkındalık yaratmak, sistemin güvenliğini artırır. Anormal trafik veya veri aktarımı, potansiyel bir saldırının işareti olabilir. Diğer yandan güçlü parola politikaları ve iki faktörlü kimlik doğrulama gibi önlemler, yetkisiz erişimi önler ve sistemlerin daha güvende olmasını sağlar.” dedi.

Tüm yazılımların ve işletim sistemlerinin güncel olması  güvenlik açıklarının saldırganlar tarafından istismar edilmesini de önlediğini dile getiren Artuğ Tikiç, “Çalışanlara düzenli olarak siber güvenlik eğitimleri vermek, kötü amaçlı yazılımların nasıl oluşturulduğunu ve yayıldığını anlamalarını sağlar.’’ ifadelerini kullandı.

Berqnet Firewall ile işletmelerin denetim kontrolü kolaylaşıyor

Kötü amaçlı yazılımların belirtilerinin genellikle sistemdeki anormal davranışlarla kendini gösterdiğine işaret eden Artuğ Tikiç, sözlerini şöyle tamamladı:

 “Bilgisayarın yavaşlaması, ekranlarının aniden kilitlenmesi veya çökmesi gibi belirtiler, siber risklerin varlığını gösterebilir. Bu nedenle sürekli güncel kalma, eğitim ve farkındalık yaratma, düzenli izleme ve güçlü koruma tedbirleri, şirketlerin siber saldırılara karşı direncini artırabilir ve olası zararları minimize edebilir. Bu kapsamda Timus Siber Güvenlik olarak geliştirdiğimiz Berqnet Firewall ürün ailesiyle işletmelerin karşı karşıya kalabilecekleri siber risklere kapsamlı çözümler sunuyoruz.”

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.