Kripto borsasından kripto yasa değerlendirmesi


Türkiye’deki yatırımcıların ve kripto para borsalarının uzun süredir merakla beklediği kripto para yasasına ilişkin kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunuldu. Ekosistem paydaşları yasa teklifine ilişkin ilk değerlendirmelerini paylaştı.

Tarih: 16 Mayıs 2024 17:18:59

Vakıf Katılım

Chainalysis verilerine göre dünyanın en büyük dördüncü kripto para pazarı olan Türkiye’de, ekosistemin ve kripto para borsalarının uzun süredir yakından takip ettiği 19 maddeden oluşan "Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunuldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek liderliğindeki yeni ekonomi yönetiminin de üzerinde titizlikle durduğu konulardan biri olan ve Türkiye'nin Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) Kara Para Aklamayı Önleme (AML) tedbirleriyle ilişkili gri listeden çıkmasını da kolaylaştıracağı bilinen kripto para yasasına ilişkin ilk değerlendirme Gate.TR CEO’su Kafkas Sönmez’den geldi. 

Kafkas Sönmez, başlangıç beklentilerine yanıt veren kripto yasası teklifini memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

“Türkiye kriptoda öncü olduğunu hukuki açıdan da kanıtladı”

TBMM Başkanlığı’na sunulan Türkiye kripto para yasası teklifi, genel açılarıyla dijital varlıkların düzenlenmesine ve denetlenmesine ilişkin çerçeveyi çizerken, dijital varlık sahipliğinin, dijital varlık hizmeti sunmanın, hizmet sağlayıcıların yasal yükümlülüklerinin ana hatlarını da belirliyor. 

Yeni bir regülatif çerçeve oluştururken en zorlayıcı noktalardan birinin tanımlamalar olduğunu kaydeden Kafkas Sönmez, “Söz konusu yasa, ülkemizde geçtiğimiz dönemlerde yapılmış öncü çalışmaları birkaç adım ileri taşıyarak dijital varlık ve kripto para birimlerine ilişkin genel düzenleyici çerçeveyi oluşturuyor. Dünyanın pek çok ülkesinde bu konudaki tartışmalar sürerken, Türkiye’nin küresele kıyasla çok hızlı bir biçimde yürürlüğe aldığı bu yasa tasarısı, ülkemizin pazar payına yakışır bir biçimde, kriptoda öncü olduğunu hukuki açıdan da kanıtlıyor. Yasaklayıcı değil, düzenleyici olan bu yasanın ekosistemdeki fırsatların açığa çıkmasını kolaylaştıracağına, ülkemizin kriptodaki bölge liderliği potansiyeline daha fazla katkıda bulunacağına inancımız tam” dedi.

“Yapıcı rekabeti artıracak, güveni tesis edecek, değeri büyütecek” 

Sunulan kanun teklifinin kripto para regülasyonu açısından oldukça önemli bir başlangıç noktası olduğuna dikkat çeken Gate.TR CEO’su Kafkas Sönmez, “Türkiye küresel oyuncular açısından her zaman cazip bir pazar oldu. Bu yasa tasarısı, bu cazibenin sınırlarını genişletiyor. Yerli ve yabancı kripto para borsalarını, blokzinciri geliştiricileri, yeni nesil varlık hizmeti sunan şirketleri ve hatta geleneksel finansı ortak ve yapıcı bir rekabet kulvarının içine dahil ediyor. Yeni yasa, tüm oyuncular için inovasyonun, kullanıcı deneyiminin, kullanıcı hizmetlerindeki mükemmelliğin, deneyim odaklı işbirliklerinin farklılaştırıcı olacağı, adil bir zemin oluşturuyor. Kripto para borsalarına ve diğer paydaşlara resmi kurumlar ve geleneksel finans kuruluşları gözünde itibar ve tanınırlık kazandıran bu gelişme, ekosistemin bütünü için bir güven ortamı oluşmasına zemin hazırlayarak kamuoyu algısını da olumlu yönde şekillendiriyor. Artık Türkiye’de kripto ve blokzinciri odaklı projeler için yepyeni bir dönem başlıyor ve bu dönem, herkes için katma değeri büyütecek” diye konuştu.

“2 bin 500’e yakın adli vakanın çözümünde işbirliği yaptık”

Karşılıklı fikir alışverişi ve birlikte çalışma esasıyla atılan ilerlemeci adımlara daima ön sırada eşlik ettiklerini kaydeden Kafkas Sönmez, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: 

“Gate.TR olarak ekosistem buluşmalarımızda, kanaat önderleri ve diğer temsilcilerle gerçekleştirdiğimiz tüm görüşmelerde, paranın olduğu yerde hukukun olması gerektiğini, yasanın güvenin teminatı olacağını vurguladık. Gate.TR, bu konudaki işbirliği yanlısı tavrını, yasa çıkmadan önceki eylemlerinde de gösterdi. Yalnızca 2023 yılında 2.500’e yakın adli vakanın çözümünde kamu kurumlarıyla birlikte çalıştık. Türkiye kripto pazarının kalıcı paydaşlarından biri olarak, bu başlangıcın getireceği yeni gelişmelere de öncülük etmek için hazır ve heyecanlı olduğumuzu vurgulamak isteriz. TBMM Başkanlığı’na sunulan yeni kripto para yasa teklifinin hazırlanması sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.